Prodhuesit kinezë të automjeteve fokusohen në tregun më të gjerë aziatik
2022-12-07 14:08:57

Azia po shfaqet pas Evropës si një treg i ri për automjetet me energji të re të prodhuara nga Kina, duke tërhequr prodhuesit kinezë të makinave për të prezantuar produktet e tyre të fundit dhe për të rritur investimet në rajon. Eksportet e makinave në Kinë arritën në 2 milionë njësi në vitin 2021, me më shumë se 50 për qind rritje në 10 muajt e parë të vitit 2022.

Prodhuesit kinezë të automjeteve fokusohen në tregun më të gjerë aziatik

Azia po shfaqet pas Evropës si një treg i ri për automjetet me energji të re të prodhuara nga Kina, duke tërhequr prodhuesit kinezë të makinave për të prezantuar produktet e tyre të fundit dhe për të rritur investimet në rajon.

Një punonjës mbledh një makinë në fabrikën inteligjente të Aiways në Shangrao, provincë të Jiangxi-së, në vitin 2020. AI SHIMIN/për CHINA DAILY

Një punonjës mbledh një makinë në fabrikën inteligjente të Aiways në Shangrao, provincë të Jiangxi-së, në vitin 2020. AI SHIMIN/për CHINA DAILY

Javën e kaluar, prodhuesi kinez “Aiways” mori një porosi për deri në 150.000 automjete elektrike nga kompania tajlandeze e shërbimit të lëvizshmërisë elektronike “Phoenix EV”, për t'u dorëzuar për pesë vjet. Marrëveshja shënon porosinë më të madhe të automjeteve elektrike nga prodhuesit kinezë të makinave në mbarë botën.

“Bashkëpunimi me “Phoenix EV” përfaqëson një hap të rëndësishëm për markën “Aiways”. Me vëllimin e tij fillestar prej 100.000 njësish, plus opsionin e 50.000 më shumë, porosia është një moment historik i vërtetë dhe themeli për strategjinë tonë të Azisë Juglindore”,- tha Alexander Klose, nënkryetar ekzekutiv i operacioneve me jashtë shtetit të prodhuesit të makinave.

Të dyja palët po planifikojnë të krijojnë një sipërmarrje të përbashkët për të marrë përsipër shitjen dhe servilin e automjeteve, si dhe krijimin e infrastrukturës së vet të karikimit dhe shkëmbimit të baterive.

“Aiways” tashmë operon në Singapor dhe Laos. Me “Phoenix EV” në Tajlandë, kompania tani pretendon të jetë në pozicionin më të mirë të mundshëm në tregjet kryesore të rritjes në Azinë Juglindore.

“Hozon”, një tjetër startup kinez i makinave elektrike, filloi fushatën e globalizimit këtë vit, me Tajlandën si ndalesën e parë.

“Tajlanda është një qendër për ne për të eksploruar tregun e Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore”,- bëri të ditur prodhuesi i makinave, i cili realizon automjete të markës “Neta”.

Modeli i ndërthurur “Neta V” doli në tregun tajlandez në gusht dhe një muaj më vonë zgjeroi marrëveshjen e tij me firmën më të madhe të energjisë në Tajlandë “PTT” për të eksploruar tregun duke prodhuar dhe instaluar pajisje karikimi.

Në shtator, “Hozon” lançoi “Neta V” në Nepal, prezantoi “Neta U SUV” dhe “Neta V” në Izrael dhe nënshkroi një marrëveshje me shitësin e makinave “Lao Keo” për të prezantuar “Neta U”. Në tetor, ajo u bë startup-i i parë për makinat elektrike që depërtoi në Mianmar.

“Hozon” bëri të ditur se automjetet e saj janë bërë të njohura në këto vende. Brenda një muaji që modeli i tij i parë doli jashtë shtetit, shitjet e tyre të kombinuara kaluan 5200 njësi, njoftoi kompania.

Prodhuesit e njohur kinezë të makinave po përshpejtojnë ritmin e tyre edhe në rajon.

Prodhuesi më i madh kinez i SUV-ve dhe kamionçinës “Great Wall Motors” po shfaq një numër të modeleve të tij në Ekspozitën e 39-të Ndërkombëtare të Motorëve në Tajlandë, të mbajtur në Bangkok.

Stenda e saj në ekspozitë, e cila zgjat deri më 12 dhjetor, nxjerr në pah makinat me energji të re, duke përfshirë automjetin hibrid elektrik Tank 500 dhe SUV-të Haval H6 dhe hatchback-un “Ora Good Cat GT”.

“Narong Sritalayon”, një ekzekutiv i shitjeve të “Great Wall Motors Thailand”, bëri të ditur se prodhuesi i makinave po planifikon të lançojë katër makina me energji të re në vend në vitin 2023.

Janë pesë makina me energji të re nga prodhuesi kinez i makinave në tregun tajlandez, me shitjet e tyre të kombinuara që arrijnë në 13.000 njësi. Prodhuesi i makinave po përshpejton përpjekjet për të ndërtuar infrastrukturën e tarifimit për klientët vendas. Gjithashtu, sipas kompanisë, përmes aplikacionit, klientët e saj kanë akses në 70 për qind të objekteve publike të tarifimit në Tajlandë.

“Great Wall Motors” bëri të ditur se Tajlanda është një qendër rajonale për biznesin e saj në ASEAN. Prodhuesi i makinave hyri në Tajlandë dy vjet më parë kur bleu një fabrikë nga “General Motors”.

Në ekspozitën e motorëve janë paraqitur më shumë se 200 tregtarë makinash nga 50 vende dhe rajone, për të provuar produktet dhe teknologjitë më të fundit. Javën e kaluar, “Great Wall Motors” zbuloi markën e saj të makinave elektrike “Ora” në Malajzi, me dy sedan të lançuar në ekspozitë.

Zhang Jiaming, president i operacioneve të prodhuesit të makinave ASEAN, tha se “Great Wall Motors” do të lançojë nëntë modele në vend gjatë tre viteve. Me shumicën e tyre që janë makina me energji të re, ajo synon të jetë marka kryesore e këtyre automjeteve në Malajzi.

“Wuling”, një nga markat më të njohura kineze të makinave elektrike, po prodhon automjetet e saj “Air EV” në Indonezi. Modelet kompakte shërbyen si anije në samitin e G20-s në Bali të mbajtur në nëntor.

Hozon shfaq Neta S në shfaqjen e makinave Çengdu në gusht.nga LIU ZHONGJUN/CHINANEWS

Hozon shfaq Neta S në shfaqjen e makinave Çengdu në gusht.nga LIU ZHONGJUN/CHINANEWS

Ai doli në tregun vendas në gusht si modeli i parë elektrik i SAIC-GM-Wuling që shitet jashtë shtetit. Prodhuesi i automjeteve bëri të ditur se ka marrë më shumë se 5000 porosi për modelin, i cili është NEV-i më i popullarizuar në Indonezi.

Indonezia, si tregu më i madh i automjeteve në Azinë Juglindore, pret që pjesa e motoçikletave elektrike dhe makinave elektrike të prodhuara në vend të arrijë në 20 për qind të prodhimit total të makinave deri në vitin 2025.

Sipas “Bloomberg”, Indonezia po vendos një afat kohor në vitin 2025 për të gjitha kompanitë shtetërore që të përdorin automjete elektrike si pjesë e qëllimit të saj për të arritur emetimet neto zero deri në vitin 2060. Baza Bekasi e SGMW në Indonezi, me një investim total prej 1 miliard dollarësh, filloi prodhimin në vitin 2017, duke siguruar rreth 100.000 vende pune për vendasit.

Duke mbuluar një sipërfaqe prej 60 hektarësh, baza tashmë është zhvilluar në një park auto industrial, i cili përfshin një zinxhir të plotë industrial. “Wuling” bëri të ditur se kompania do të tërheqë më shumë furnizues kinezë për të ngritur fabrika në Indonezi për të forcuar industrinë lokale NEV.

Xu Haidong, inxhinier i Shoqatës Kineze të Prodhuesve të Automobilave, deklaroi se konkurrueshmëria e përmirësuar e automjeteve kineze, veçanërisht NEV-ve, qëndron në dizajnin e tyre të guximshëm, inovacionin e fundit, cilësinë e prodhimit dhe shërbimet.

Eksportet e makinave në Kinë arritën në 2 milionë njësi në vitin 2021, me më shumë se 50 për qind rritje në 10 muajt e parë të vitit 2022, tha Xu. Ai pret që eksportet totale të automjeteve këtë vit të kalojnë 3 milionë njësi, me NEV-të si forcë lëvizëse.