Radio e Jashtme e Kinës
Lajme
• COVID-19, Wuhan-i teston afro 10 milionë banorë brenda dy javësh
• Wuhani do të testojë 11 milionë banorët për COVID- 19
• Kina i klasifikon të gjitha qarqet si zona me rrezik të ulët të COVID-19
• Pekini ul nivelin e përgjigjes ndaj COVID-19
• Punonjësit mjekësorë nga Wuhan-i ndajnë përvojën me bashkësinë ndërkombëtare
• Laboratori i Kinës hedh poshtë teoritë e komplotit të COVID-19
• Reflektime mbi praktikën anti-pandemike të Kinës
• Ndihma e dytë nga Kina për Shqipërinë në luftën kundër koronavirusit
• Video - Trump: Pse shkalla e vdekshmërisë nga COVID-19 është kaq e ulët në Kinë?
më tepër>>>>>

Ndihma e dytë nga Kina për Shqipërinë në luftën kundër koronavirusit
Video

• Video - Xi Jinping-u zhvillon inspektim pune në Xian

• Video - Xi Jinping: Industria e prodhimit, sektori më kyç i ekonomisë

• Video - Xi viziton lagjen e të zhvendosurve në Shaanxi

• Video - Xi: Duhet të krijohet një sistem afatgjatë efektiv për strehimin e punësimin

• Video - Xi: Tregtia elektronike ka perspektivë të madhe për shitjen e produkteve bujqësore

• Video - Xi Jinping-u kthehet në Shaanxi "për të parë miqtë e tij"

• Video - Flet një djalë që humbi prindërit nga COVID-19: Korrigjimi i numrit të të prekurve nga koronavirusi është gjykimi i drejtë

• Video - Instituti i Virologjisë në Wuhan: Aktualisht njerëzimi nuk e ka aftësinë të sintetizojë një virus

• Video - Dalin kartelat mjekësorë të 7 rasteve të para të prekura nga COVID-19 në Wuhan

• Video -Profesor Jeffrey Sachs nga Universiteti i Kolumbias: Vendimi i Trump-it për pezullimin e fondeve ndaj OBSh-së "për të ardhur keq"
më tepër>>>>>
Fokus
• CMG-ja: Politikanët amerikanë kanë bërë tre gabime gjatë luftës kundër epidemisë
Me rritjen e numrit të të infektuarve dhe të të vdekurve në ShBA, politikanët amerikanë kanë shtuar goditjen dhe përbaltjen ndaj Kinës. Por faktet janë fakte. Bashkësia ndërkombëtare, duke përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetësisë, kanë bërë vlerësim të drejtë për masat e marra nga Kina...
• CMG-ja: Pompeo duhet të ndalë hapat e ambicies së tij

"A ka pasur ndonjëherë një sekretar më të keq amerikan shteti në situatë emergjence? Qysh nga Lufta e Dytë Botërore, është e pamundur të mendosh ndonjë sekretar shteti më pak efikas se ai. Paraqitja e tij gjatë epidemisë do ta bëjë atë një nga sekretarët më të këqinj të shtetit në histori."

• CMG-ja: Çfarë tregon shkarkimi nga posti i kapitenit Brett Crozier?

Kapiteni i aeroplanmbajtëses amerikane "USS Theodore Roosevelt", Brett Crozier, u lirua ditët e fundit nga detyra, për shkak që u shkroi një letër drejtuesve të Marinës Amerikane, për t'u kërkuar të marrin masa për të mbrojtur shëndetin e marinarëve në anije...

• Ditari i Ditmirit gjatë karantinës(1)
20-vjeçari Wang Haoran (me emrin shqiptar Ditmir) është një student i gjuhës shqipe në Universitetin e Gjuhëve të Huaja të Pekinit. Nga fundi i tetorit të vitit të kaluar, ai filloi të...
• Ekonomia globale duhet ta përballojë COVID-19 me bashkëpunim ndërkombëtar
Ditët e fundit, epidemia e koronavirusit është në eliminim në Kinë, por është në përhapje në vendet e tjera të botës dhe gjendja nuk është optimiste, çka ka goditur rëndë tregun botëror dhe ekonominë globale. Në periudhën e globalizimit, epidemia nuk ka kufi dhe vendet e botës përballojnë të njëjtën gjendje...
• "Gratë në shërbim publik" në përballje me epideminë e koronavirusit
Këto janë periudha të vështira dhe sfiduese për të gjithë. Pandemia COVID-19 po na detyrpon të gjithë të ndryshojmë mënyrën se si punojmë, bashkëveprime tona shoqërore dhe të menduarit tonë se si të mbrojmë më mirë shëndetin e të gjithëve...
më tepër>>>>>
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China