PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Një shqiptar në Shangai
2016-03-07 16:19:40 CRI Komenti juaj Printoni

Shpesh kemi sjellë përmes mikrofonit të Radio Ejani, websitet të programit tonë shqiptarë që studjojnë në Kinë dhe përvojën e tyre, në këtë vend mik të shqiptarëve. Por pavarësisht mungesës së të dhënave zyrtare në qytete të ndryshme të Kinës ka dhe shqiptarë që punojnë dhe jetojnë.

Njeri prej tyre është Besmir Murati , një i ri nga Tirana, i cili prej mbi 2 vjet jeton në metropolin kinez Shangai. Pas punës për një kompani të huaj ai tashmë së bashku me një kineze ka hapur një agjenci për shitjen e pasurive të paluajtëshme. Besmiri na tregon se ndonëse ka vizituar dhe jetuar në vende të ndryshme të botës, Kina veçohet për natyrën e saj të mrekullueshme, njerëzit dashamirës dhe mbi të gjitha mundësitë që ofron për punësim.

Për të mësuar rreth planeve të këtij të riu shqiptar në të ardhmen dhe lidhjet e tij me familjen dhe miqtë në Shqipëri, ndiqni bisedën që gazetarja Eda Merepeza zhvilloi me të.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China