PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Vaji i farave të kungullit për trajtimin e prostatës së zmadhuar
2014-07-22 16:32:48 CRI Komenti juaj Printoni

Shëndeti i prostatës është tepër i rëndësishëm për burrat. Rreziku i zmadhimit të saj rritet me 40-50% tek burrat e moshës 51- 60 vjeç dhe mbi 80% tek burrat mbi 80 vjeç.

Me kalimin e moshës qelizat në gjendrat e prostatës rriten, duke shkaktuar një zmadhim të saj, që sjell probleme në urinim. Prostata zmadhohet për shkak të rritjes së hormonit mashkullor si dhe moshimit.

Prostata është një organ që gjendet përreth një organi që vlen për boshatisjen e urinës që quhet uretra. Është një nga organet kryesore të rrugëve urinare. Urina që filtrohet nga veshkat zbret në qesen e urinës nëpërmjet dy kanaleve që quhen ureter. Pra ky kanal që quhet uretra kalon nëpërmjet prostatës.

Ndaj në qoftë se është rritur organi i prostatës rruga ku kalon urina shtrëngohet dhe dalin probleme gjatë urinimit.

 

Disa nga problemet e zmadhimit të prostatës janë probleme gjatë urinimit, apo urinim i shpeshtë, me ndërprerje etj, Është zmadhimi i prostatës një lloj kanceri?- Jo

Megjithatë zmadhimi i prostatës dhe kanceri i prostatës janë sëmundje të ndryshme. Ky problem duhet trajtuar pasi nëse jo, atëherë me kalimin e

viteve mund të shkaktojë infeksion në rrugët urinare, duke çuar në probleme me veshkat.

Sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze zmadhimi i prostatës trajtohet me rrënjë dandelion, rrënjë astragalusi dhe rrënjë dioscorea.

Akupunktura gjithashtu mund të jetë efikase për këtë problem.

Nga ana tjetër, studimet kanë treguar se konsumi i vajit të farave për një periudhë 2 mujore përmirëson deri në 86% simptomat në problemet me urinimin.

Në studim thuhet gjithashtu se vaji i farave të kungullit arrin të zvogëlojë madhësinë e prostates me 33% tek pacientët që vuajnë nga problemi i zmadhimit të saj..

Një tjetër arsye e konsumit të vajit të farave të kungullit është se ky vaj është burim i shkëlqyer i acidit yndyror Omega 6 (acidi linoleik).

Omega 6 është zbuluar se lehtëson simptomat e prostatës së zmadhuar si dhe I jep mudnësi organizmit të arrijë ekuilibrin hormonal.

Këshillohet që burrat që kanë këtë problem të marrin një lugë vaj të farave të kungullit çdo ditë dhe do të shohin lehtësim të simptomave brenda një muaji.

Një tjetër mënyrë për trajtimin e prostatës së zmadhuar me mjete natyrale është ekstrakti i bimës Saw palmetto.

Shume studime kanë arritur në përfundimin se kjo bimë është tepër efikase në trajtimin e prostatës së zmadhuar.

Saw palmetto përdoret gjithashtu edhe për trajtimin e disa infeksioneve të ndryshme. Ka raste që kombinohet me bimë të tjera për të trajtuar kancerin e prostatës.

Ka njerëz që e përdorin këtë bimë në rastet e ftohjeve dhe kollës, problemeve me fytin, astmës dhe kundër migrenës.

Kjo bimë është e sigurt për shumicën e njerëzve, pavarësisht disa mund të kenë marrje mendsh, dhimbje koke, të përziera, diarre apo kapsllëk.

Për shëndetin e prostatës duhet të konsumoni disa lloje ushqimi po ashtu duhet të evitoni qëndrimin ulur për një kohë të gjatë dhe pirjen e alkoolit.

Gjithshtu temperaturat e ulëta mund të shkaktojnë probleme dhe dhimbje gjatë urinimit. Konsumoni sa më shumë ujë dhe hiqni dorë nga kripa.

Disa ushqime që ju bëjnë mirë dhe ju ndihmojnë në trajtimin e problemit.

1. Qepa dhe hudhra- Të dyja këto perime ju ndihmojnë për shëndetin e prostatës. Konsumoni qepë dhe hudhra çdo ditë.

2 - Peshku, vitaminat e tij kanë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e organizmit.

3 - Arrat, sipas specialistëve kanë vitaminë D

4 - Domatet janë tepër të rëndësishme për konsum të përditshëm, parandalojnë kancerin e prostatës.

5 - Drithërat e ndryshme, të cilat kanë në përbërjen e tyre selen.

6 - Mishi, edhe në të gjendet seleni, por është e rekomandueshme të mos ekzagjerohet me përdorimin e tij.

7. Arrat braziliane

Arrat braziliane, ndryshe nga arrat e tjera, përmbajnë një nivel të lartë seleni, mineral ky shumë thelbësor për shëndetin e prostatës. Nëse konsumoni pak nga këto arra çdo ditë përmbushni fare mirë kërkesat ditore që ka trupi për selen. Studimet e mëparshme kanë treguar se seleni lidhet ngushtë me reduktimin e rrezikut kundër kancerit të prostatës.

8. Speci djegës është një përbërës që mbështet shëndetin e prostatës. Në të ndodhet një substancë e quajtur capsaicin. Kjo substancë njihet për aftësitë e saj në reduktimin e dhimbjes, megjithatë studimet kanë treguar që kjo substancë vret qelizat e kancerit, përfshi edhe ato të prostatës.

Përveç potencialeve që ka kjo substancë kundër kancerit, thuhet se specat djegës i bëjnë mirë edhe shëndetit kardiovaskular, pasi përmbajnë antioksidantë të fuqishëm që eleminojnë radikalet e lira, të cilat shkaktojnë arteriosklerozë. Përfitimet të tjera që kemi nga konsumimi i specave të kuq djegës është parandalimi i ulcerës, hapja e rrugëve të frymëmarrjes dhe reduktimi i dëmtimeve qelizore që çojnë në diabet apo probleme të tjera.

9. Çaji jeshil

Fuqitë medicinale të çajit jeshil i atribuohen antioksidantit të quajtur katekinë, një lloj polifenoli që është vërtetuar se shkatërron disa bakterie dhe viruse, forcon sistemin imunitar dhe lufton disa lloje të kancerit, përfshi atë të prostatës. Megjithëse ka disa lloje katekinash, ekspertët thonë se epigallocatechin gallate, EGCG, është më e fuqishmja.

10. Shega

Kohët e fundit shega ka qenë objekt studimi i shumë kërkimeve dhe diskutimeve të shkencëtarëve. Shega është e pasur me antioksidantë dhe një përbërës të quajtur ellagitaninë, që është veçanërisht e dobishme për shëndetin e prostatës. Testimet kanë treguar se ekstrakti i shegës mund të ngadalësojë riprodhimin e qelizave të kancerit të prostatës.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China