PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kompleksi i inferioritetit, shkaku i plakjes së parakohshme
2014-06-06 11:33:56 CRI Komenti juaj Printoni

Shumë njerëz sot në botë pranojnë se kompleksi i inferioritetit apo humbja e vetëbesimit u ka larguar sharmin dhe hijeshinë. Në fakt, nënvlerësimi sjell gjithashtu plakjen e parakohshme.

Në vitet e vonshme të jetës funksionet fizike dhe aftësia e përshtatjes me mjedisin e jashtëm dobësohen, duke simbolizuar plakjen. Megjithatë, moshimi me kalimin e viteve është proces natyror, por problemi qëndron kur plakemi në moshë të re, pra plakja e parakohshme. Plakja e parakohshme dhe plakja natyrore janë dy koncepte të ndryshme. Plakja e parakohshme vjen nga faktorë të ndryshme, ku mes tyre është dhe kompleksi i inferioritetit.

Personat që nuk kanë vetvlerësim, nuk kanë vetëbesim dhe shpesh kritikojnë e tregohen të ashpër me veten.

Ata nuk kanë besim se mund të zgjidhin apo të arrijnë sukses në një detyrë ose punë. Karakterizohen nga ndjenja se të tjerët janë më të mirë se ta dhe u mungon shpirti i këmbënguljes. Ata mund të dorëzohen lehtë në përballjen e sfidave dhe vështirësive. Ata humbasin interesin ndaj jetës dhe aktiviteteve të ndryshme duke u zhytur në dëshpërim. Problemi më serioz në këtë fazë është humbja e guximit për t'u përpjekur dhe përparuar.

Ata të cilët kanë këto ndjenja ndihen të mpirë dhe konfuzë. Organet e ndryshme trupore s'mund të funksionojnë si duhet. Si rezultat, sistemi endokrinal nuk funksionon normalisht dhe sekretohen më shumë hormone të dëmshme. Funksioni imunitar do të dobësohet dhe do të bjerë rezistenca ndaj sëmundjeve, duke shoqëruar me simptomat e ndryshme, si dhimbja e kokës, pafuqshmëria, shqetësimet, ngadalshmëri në reagime, probleme me kujtesën, humbje oreksi, dalja e parakohshme e thinjave, shfaqja e rrudhave në lëkurë, ulja e funksionit seksual etj.

Si mund ta kapërcejmë nënvlerësimin ndaj vetes?

Psikologët kinezë pranojnë se nëse një person ka kompleks inferioriteti do të humbasë bukurinë, nëse një person nuk ka besim tek vetja, ai nuk do të ketë sukses në karrierë. Në fakt, ndërtimi i vetëbesimit është objektiva thelbësore për të kapërcyer kompleksin e inferioritetit. Ja disa mënyra si të fitoni vetëbesimin.

1. Mos u krahasoni me të tjerët

Çdo person ka aftësitë dhe epërsitë e veta. Të gjithë kemi difekte, askush nuk është i përkryer. Për këtë pushoni së krahasuari veten me të tjerët dhe mos nxirrni përfundime të nxituara se të tjerët janë më të mirë se ju...

2. Mos dyshoni tek aftësitë tuaja

Ndjenja e inferioritetit është krijuar zakonisht nga dështimet e kaluara dhe për shkak të dështimeve ju keni krijuar në kokën tuaj dyshime ndaj aftësive tuaja. Për këtë, përpiquni në të ardhmen të jenë vetvetja dhe të shfaqni cilësitë tuaja më të mira. Inferioriteti shoqërohet gjithmonë me ndjenjën e dëshpërimit. Përse e nënvlerësojmë veten? Për shkak të dështimeve të kaluara?

Sot ritmi i jetës është shumë i shpejtë dhe çdokush prej nesh përballet me situata tensioni gjatë ditës. Ata të cilët kanë vetvlerësim të ulët duhet të punojnë më tepër për arritjen e rezultateve. Megjithëse këto punë të arritshme mund të jenë të vogla dhe të padukshme, akumulimi i sukseseve të vogla mund të forcojë gradualisht vetëbesimin.

3. Zbuloni fushën ku jeni talent

Në Kinë ka një proverb që thotë se "të verbërit kanë dëgjim të mprehtë". Megjithëse të verbërit nuk mund të shohin, ata gëzojnë një aftësi të jashtëzakonshme dëgjimi. Nëse ju dini dobësitë tuaja në një fushë punoni më shumë për të arritur suksese dhe për të kapërcyer sfidat. Albert Einstein konsiderohej si i paaftë në shkollë, por ai punoi shumë për të kapërcyer vështirësi dhe sfidat në mësime. Dhe me këmbëngulje ai arriti të bëhej një shkencëtar i madh. Duhet të dini që çdokush prej nesh ka avantazhe dhe disavantazhe. Çdokush prej nesh duhet të jetë në gjendje të njohë potencialet e veta dhe të bëjë përpjekje për t'i shfrytëzuar ato.

4. Qëndrimi pozitiv ndaj jetës:

Ata që vuajnë nga inferioriteti i lartë janë të prirur të fokusohen më tepër tek dobësitë e tyre. U mungon aftësia dhe besimi për një analizimin objektiv dhe të gjithanshëm të çështjeve. Prandaj, të gjithë ata që kanë këtë problem duhet të përpiqen për të gjetur thelbin e çështjeve nga fenomeneve të jashtme. Gjithashtu, ata duhet të ruajnë një qëndrim pozitiv dhe gëzueshëm në jetë, për të eleminuar nënvlerësimin dhe dështimet e përkohshme.

5. Integrimi në jetë dhe zgjerimi i shoqërisë

Ata të cilët kanë vetvlerësim të ulët duhet të shtojnë komunikimet me miqtë dhe familjarët ose të flasin me dikë dhe kështu ata mund t'ja dalin mbanë. Gjatë komunikimit me të tjerët mund të mësohen përvoja dhe mësime të çmuara. Shumë probleme dhe presione psikologjike mund të çlirohen nëpërmjet kontaktit me të tjerët. Përveç kësaj, gjatë procesit të dhënies së dashurisë dhe pranimit të dashurisë nga të tjerët, mund të njohim vlerat tona.

- Zbulimi i prejardhjes dhe parandalimi i inferioritetit:

Specialistët e shëndetit mendor thonë se prejardhja e inferioritetit vjen nga situata e paaftësisë dhe mbështetja nga prindërit në vegjëli. Prandaj, çdo person ka potencial të inferioritet në kujtimet e kaluara në moshë të re dhe ndjenja e inferioritetit mund të forcohet shumë shpejt në vegjëli. Pra kujdesni me mënyrën se si silleni me fëmijët tuaj.

1. Prindërit duhet t'i kushtojnë vëmendje më të mëdha vet-respektit të fëmijëve të tyre. Mos i nënvlerësoni shpesh aftësitë dhe karakteristikat e fëmijëve, por inkurajojini ata sa më shumë.

2. Përveç kësaj, vetmia është një tjetër element që çon në inferioritet, veçanërisht për fëmijët e vegjël. Prandaj, prindërit duhet të përpiqen të gjejnë kohët e mjaftueshme për t'i shoqëruar fëmijët e tyre. (Xu Guang)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China