PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Tiranë-përkujtohet kompozitori italian Verdi
2013-10-10 10:27:44 CRI Komenti juaj Printoni

Në 200 vjetorin e lindjes së kompozitorit të shquar italian Xhuzepe Verdi, në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë do të shfaqet një gala me veprat e tij.

Në mbrëmjen gala "Me Verdin në natën e lindjes" do të interpretojnë solistë të operas, shoqëruar nga orkestra dhe kori. Stina koncertore në Teatrin e Operas dhe Baletit nisi me një kryevepër të Xhuzepe Verdit.

Viti verdian festohet me aktivitete të ndryshme artistike dhe kulturore në të gjithë teatrot operistike botërore. TKOB është bërë pjesë e kësaj nisme, duke risjellë vepra të Verdit për publikun shqiptar. (Nga Balkanweb)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China