PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
"Keku i hënës", keku tradicional kinez në Ditën e Kekut të Hënës
2010-09-21 16:04:30 cri komenti juaj Printoni

Një zakon i rëndësishëm kinez në Ditën e Kekut të Hënës (Festa e Hënës) është shijimi i "kekut të hënës", i cili simbolizon ribashkimin familjar. Për këtë arsye, në këtë festival, njerëzit shijojnë këtë kek me rastin e mbledhjes së anëtarëve të familjes. "Keku i hënës", që quhet ndryshe edhe "keku i korrjes" ose "keku i ribashkimit", në lashtësi përdorej për të treguar respektin e veçantë ndaj Perëndisë së Hënës. Më pas, ky aktivitet u transformua në një festë ku njerëzit admirojnë bukurinë e hënës së plotë dhe shijojnë "kekun e hënës" si simbol i ribashkimit të familjes. Kështu, ky lloj keku është shndërruar në dhuratë me rastin e këtij festivali. "Keku i hënës" zakonisht është i rrumbullakët. Ai vishet me miell nga jashtë dhe nga brenda mbushet me vezë, mish, fruta ose çokollatë. Në ditët e sotme këtë kek e gjejmë në forma të ndryshme, si të rrumbullakët, katrore dhe në formën e luleve. (Jiang Lei)(Albana)

Legjenda e Vjeshtës së Mesme në Kinë
Le të presim ardhjen e Festës së Hënës(Festa e Vjeshtës së Mesme), duke dëgjuar këngë tërheqëse në emisionin tonë.
Në fazën "Dita e Kekut të Hënës ", çfarë shohim? Ceremonia e lutjes së hënës

 


1 2
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China