PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Në fazën "Dita e Kekut të Hënës ", çfarë shohim? Ceremonia e lutjes së hënës
2010-09-21 16:04:01 cri komenti juaj Printoni

Në Kinën e lashtë organizoheshin një sërë veprimtarish festive në këtë periudhë, ku njëra prej tyre është ceremonia e lutjes së hënës. Perandorët qysh në lashtësi e kishin traditë ceremoninë e lutjes së hënës në vjeshtë, gjithashtu edhe banorët e thjeshtë e festonin këtë ceremoni. Prandaj, aktiviteti i lutjes së hënës u shndërrua në festën e hënës. Pajtimi solemn u ndryshua në argëtim dhe gëzim. Deri më tani në vende të ndryshme të Kinës ende mbeten shumë relike si "Tempulli i adhurimit të hënës","Kioska e adhurimit të hënës" dhe "Godina e adhurimit të hënës". "Tempulli i hënës" në Pekin u ndërtua për aktivitetin e lutjes së hënës nga familjet e perandorëve të Dinastisë Ming. Në vjeshtë, çdo familje nxjerr tavolinat në oborrin e shtëpisë, duke vendosur "kekun e hënës", shegë, xinxife etj. Me rastin e kësaj Feste të gjithë njerëzit ulen rreth tavolinës, hanë duke biseduar dhe duke shijuar bukurinë e hënës së plotë. (U Sen)

 

 

Legjenda e Vjeshtës së Mesme në Kinë
Le të presim ardhjen e Festës së Hënës(Festa e Vjeshtës së Mesme), duke dëgjuar këngë tërheqëse në emisionin tonë.
"Keku i hënës", keku tradicional kinez në Ditën e Kekut të Hënës

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China