PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë: 357 zyrtarë të ndëshkuar për skandalin e vaksinave
2016-04-14 10:11:45 CRI Komenti juaj Printoni

357 zyrtarë të përfshirë në raste të shitjes së paligjshme të vaksinave të ruajtura në mënyrë të papërshtatshme do të përballen me ndëshkime, duke përfshirë humbjen e vendit të punës ose uljen në post.

Vendimi u mor në një mbledhje të Këshillit të Shtetit të Kinës, të mbajtur të mërkurën.

Deri më tani 192 çështje penale janë hapur në mbarë vendin dhe 202 veta janë arrestuar lidhur me skandalin.

Ndërkohë, gjatë mbledhjes u mor edhe vendimi për të ndryshuar një rregullore për menaxhimin e qarkullimit të vaksinave, duke i trajtuar vaksinat e kategorisë B në të njëjtën mënyrë si vaksinat e kategorisë A.

Gjithashtu do të krijohet një sistem për të ndjekur të gjithë procesin, nga prodhimi, te magazinimi, transportimi dhe përdorimi, dhe institutet apo spitalet duhet të kërkojnë të dhënat e temperaturës të magazinimit pas marrjes së vaksinës.

Gjobat për shitjen e paligjshme ose ruajtjen dhe transportimin e papërshtatshëm të vaksinave do të rriten, ndërkohë që zyrtarëve të qeverisë do t'u kërkohet të japin dorëheqjen nga puna nëse nuk kryejnë siç duhet detyrat e tyre mbikëqyrëse. (Artan Goga)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China