PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ekonomia amerikane përfiton nga rritja e investimeve kineze
2016-04-14 10:12:46 CRI Komenti juaj Printoni

Investimet e drejtpërdrejta kineze në SHBA këtë vit pritet të shënojnë një rekord të ri, duke ndikuar në forcimin e eksporteve dhe krijimin e më shumë vendeve të punës për amerikanët. Lajmi është bërë i ditur nga një raport i organizatës jofitimprurëse amerikane Komiteti Kombëtar i Marrëdhënieve SHBA-Kinë dhe Grupi Rhodium.

Sipas raportit, investimet kineze në SHBA këtë vit mund të arrijnë në 30 miliard dollarë, duke dyfishuar rekordin prej 15 miliard dollarësh, të vitit të kaluar. Theksohet gjithashtu se në fund të vitit 2015 mbi 1900 degë të kompanive kineze, që veprojnë në SHBA kanë punësuar 90 mijë amerikanë. Raporti nënvizon se rritja e investimeve kineze forcon lidhjet midis komuniteteve të SHBA-së dhe tregut kinez. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China