PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
• Bukuroshja Yang Yuhuan
Princesha Yang Yuhuan është një ndër katër bukuroshet më të njohura në historinë e lashtë të Kinës, e cila kishte pozitën më të lartë e fuqinë më të madhe......
• Bukuroshja Xi Shi
Xi Shi, Wang Zhaojun, Diao Chan dhe Yang Yuhuan janë katër bukuroshet më të njohura në lashtësinë kineze, ndër to Xi Shi zë vendin e parë, duke qenë simbol dhe fjalë e bukurisë.  Njerëzit thoshin për këto katër bukuroshe se pamja e tyre turpëron lulet dhe hënë...
• Kurtizania me parime të larta morale, Li Xiangjun
Për shkak të konfliktit politik, babai i saj u dënua gjoja për krime nga forca politike e eunukut, që ishte një forcë politike e ligë e fundit të dinastisë Ming. Familja e Li Xiangjun-it u dobësua shumë shpejt dhe në moshën 8-vjeçare...
• Bukuroshja Diao Chan
Ajo e gënjeu Ly Bu-në se Dong Zhuo e zuri me dhunë. Ly Bu u inatos shumë. Ndërkohë, Dong Zhuo u kthye në shtëpi dhe, kur pa Ly Bu-në e Diao Chan-in së bashku, u zemërua dhe deshi ta vrasë Ly Bu...
• Dallëndyshja e bukur valltare Zhao Feiyan
Meqenëse vallëzonte me shkathtësi të madhe si një dallëndyshe në fluturim, ajo u quajt "Feiyan", me kuptimin "dallëndyshja fluturuese"...
• Zhuo Wenjun-i, vajza e parë e rrëmbyer nga shtëpia
Ishte një vajzë e bukur me talent letrar, ajo e donte muzikën shumë dhe ishte një mjeshtre e madhe në interpretimin e veglave muzikore...
• "Zonja pistil"
"Zonja pistil" nuk është emër i vërtetë, por një titull vlerësimi për bukurinë e një konkubine të sunduesit Meng Chang të pushtetit Houshu në provincën e sotme të Kinës Sichuan.
• Perandoresha Xiao
Si e vetmja bukuroshë në hitorinë kineze që përjetësoi ndryshimin e katër dinastive, përveç gëzimeve, historia vetë e perandoreshës Xiao pati më shumë hidhërime dhe zigzage...
• Bukuroshja Chen Yuanyuan
I ati ishte i vetmi që nxirrte bukën e familjes nëpërmjet shitjes së mallrave të vogla nëpër lagjet e qytetit. Përveç një shtëpie të varfër dhe kushteve shumë të thjeshta të jetesës, familja nuk kishte asgjë tjetër...
• Bukuroshja Wang Zhaojun
Wang Zhaojun-i lindi në vitin 52 të erës sonë në provincën e sotme Hubei. Prindërit e saj e çmonin shumë këtë vajzë, sepse e lindën në moshë të vjetër. Por jo vetëm prindërit, por edhe i vëllai e kunata kujdeseshin shumë për të...
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China