PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Rishikimi i Videos

Kohëzgjatja: nga 1 maj deri më 31 tetor të vitit 2010
Vendndodhja: rajonet rreth të dy brigjeve të Lumit Huangpu midis Urës së Madhe Nanpu dhe Urës së Madhe Lupu në qendër të qytetit Shangait

Tema: "Qyteti më i mirë, jeta më e mirë"

Focus
• Ekspozita Botërore e Shangait ka pritur gjithsej mbi 3 milionë e 400 mijë vizitorë
• Një 13 vjeçare fitoi një varëse me diamant në pavijonin e Belgjikës në EXPO
• Shangai: 330 mijë vizitorë në EXPO, rekord i ri
• U mbyll forumi i parë tematik i EXPO-s së Shangait
More>>
More>>
Sallat e ekspozitës
• Pamjet tërheqese të EXPO 2010 mbrëmjeve
• Vajzat e pakicave kombëtare të Kinës në EXPO
• Më 10 maj hapet në EXPO pavijoni i "Jetës dhe Shkëlqimit të Diellit"
More>>
Shpjegimi i titullit

Pavijoni i Gjeorgjisë

Pavijoni i Hungarisë

Pavijoni i Ukrainës

More>>
• Intervista e posaçme nga drejtori i pavijonit shqiptar, Kleves Alimerko (III)
• Intervista eksklusive nga drejtori i Pavijonit Shqiptar, Kleves Alimerko
• Intervista eksklusive nga drejtori i Pavijonit Shqiptar, Kleves Alimerko(I)
• Eksperiencat e Erion Domit në EXPO 2010
• Fotot nga Pavijoni i Shqipërisë
• Vizita në Pavijonin e Shqipërisë
• Shfaqja kushtohet për ditën e Pavilionit të Shqipërisë
• Organizohet Dita e Pavijonit të Shqipërisë në EXPO
• Dita e Pavijonit të Shqipërisë, organizohet në EXPO
More>>
Fotos
More>>
Pjesëmarrësit
• EXPO 2010, 192 vende dhe 50 organizata ndërkombëtare konfirmojnë pjesëmarrjen
• 5 vende të Evropës Veriore zhvilluan mbledhjen e propagandës të EXPO-së
• Hilary Clinton u bëri thirrje ndërmarrjeve amerikane të mbështetin Sallën e SHBA-së në EXPO të Shangait
• Gjeorgjia, pjesëmarrëse e re në EXPO 2010
• Kompania Boeing shpalli pjesëmarrjen në Ekspozitën Botërore të Shangait
More>>
EXPO në shërbimin e njerëzve
• 70% e turistëve zgjedhin të hanë drekën dhe darkën në parkun e EXPO-s
• "Java e Pekinit" në EXPO
• Turistët mund të hyjnë në EXPO nëpërmjet portave ujore
More>>
Veprimtari
• U mbyll forumi i parë tematik i EXPO-s së Shangait
• Nuk pushojnë makinat e zbukuruara në EXPO
• 5 vende të Evropës Veriore zhvilluan mbledhjen e propagandës të EXPO-së
• U zhvillua në Sidney veprimtaria e propagandës turistike për EXPO 2010 të Shangait
• Pekin, u hap forumi i 7-të ndërkombëtar i EXPO-s 2010
More>>
Shpjegim për EXPO-n
• Vajzat e pakicave kombëtare të Kinës në EXPO
• Gatimet e shijshme në EXPO
• Në "Ditën e Evropës" do të ketë veprimtari të larmishme
More>>
Punët përgatitore
• Pamjet e bukura natën në zonën e Ekspozitës Botërore të Shangait
• Disa ndërtesa shfaqin pamjet e veta në Ekspozitën e Shangait
• U zhvillua ceremonia kremtuese e numërimit mbrapsht të 100 ditëve të mbetura deri në hapjen e Ekspozitës Botërore të Shangait
More>>
Fjalë nga të katër anët
• Po ecën mirë puna përgatitore për Ekspozitën Botërore të Shangait
More>>
Lajmet e fundit për pjesëmarrësit
• 5 vende të Evropës Veriore zhvilluan mbledhjen e propagandës të EXPO-së
• EXPO Shangai 2010, publikohet projekti i pavijonit të Rusisë
More>>

Ekonomia dhe EXPO
• 70% e turistëve zgjedhin të hanë drekën dhe darkën në parkun e EXPO-s
• Shangai krijon lehtësi për intervistat e gazetarëve
• EXPO Shangai 2010 do të nxitë zhvillimin e industrisë së origjinalitetit global
More>>
Vizitoni EXPO-n
• Nuk pushojnë makinat e zbukuruara në EXPO
• Gatimet e shijshme në EXPO
• Ushqimet e shijshme të Shangait
• Pamjet e bukura natën në zonën e Ekspozitës Botërore të Shangait
• 5 vende të Evropës Veriore zhvilluan mbledhjen e propagandës të EXPO-së
More>>

Turizmi në deltën e lumit Jance me rastin e EXPO 2010

Më 1 maj të vitit 2010 do të hapet Ekspozita Botërore e Shangait. Nëse keni në plan të vini në Shangai gjatë kësaj ekspozite, po paraqesim për ju vendet piktoreske përreth këtij qytet.
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China