Rritje 11 % e trenave të mallrave Kinë-Europë në 2019-n

2020-05-26 10:47:31 CRI Komenti juaj Printoni

Numri i trenave të drejtpërdrejtë të mallrave për në Europë, që kalojnë nëpërmjet pikës më të lartë kufitare tokësore të Kinës, në kufirin me Rusinë, ka shënuar rritje me 11 % vitin e kaluar.

Qysh nga fillimi i këtij viti, në Manzhouli të Rajonit Autonom të Mongolisë së Brendshme kanë kaluar 1.1 mijë trena mallrash për në Europë.

Tani ka 52 linja trenash për në Europë, të cilat kalojnë nëpër Manzhouli, duke lehtësuar tregtinë mes 60 qyteteve kineze dhe 30 qyteteve europiane.(Jiang Lei)

Mrekulli
Lajmet Kryesore