Ekipi kinez i rimatjes së Qomolangma-s po bën përgatitje përfundimtare

2020-05-11 10:28:48 CRI Komenti juaj Printoni

Një grup kinez ndërtimi do të punojë nesër në një rrugë drejt majës më të lartë të botës, Qomolangma (Everest), në rast se moti do të jetë i përshtatshëm.

Grupi u nis të dielën për në një kamp në lartësinë 7000 metra mbi nivelin e detit.

Nesër 12 udhërrëfyes do të transportojnë materialet për në kampin tjetër.

Kina nisi rimatjen e lartësisë së Qomolangma-s muajin e kaluar.

Që nga themelimi në vitin 1949, Republika Popullore e Kinës ka kryer gjashtë raunde matjesh dhe studimesh shkencore në majën më të lartë të botës.

(Zhang Yan)

Mrekulli
Lajmet Kryesore