Kirgistan, presidenti kinez merr dekoratën më të lartë të nderit

2019-06-14 09:51:40 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori dekoratën "Nder i Kombit" nga Kirgistani.

Në ceremoninë e dekorimit, homologu kirgiz Sooronbay Jeenbekov vlerësoi kontributin e veçantë të presidentit Xi Jinping në zhvillimin e partneritetit dypalësh.

Ai gjithashtu falënderoi Kinën për mbështetjen dhe ndihmën e saj afatgjatë.

Duke e cilësuar medaljen një dëshmi të miqësisë dypalëshe, Xi Jinping tha se është gati të punojë me Jeenbekov në nxitjen e marrëdhënieve dypalëshe.

Mrekulli
Lajmet Kryesore