Shqipëria ndër vendet që pagoi më shumë gjoba për tifozët në “Euro 2024”
2024-07-08 16:01:51

Ekipet gjobiten në Kampionatin Europian të Futbollit (Foto Revista Monitor)

Ekipet gjobiten në Kampionatin Europian të Futbollit (Foto Revista Monitor)

Me më shumë se 1.2 milionë euro janë gjobitur shoqatat e kombëtareve të futbollit që morën pjesë në Kampionatin Europian  që zhvillohet në Gjermani, shkruan RTSH.

Faza e grupeve të Kampionatit Europian ishte jo vetëm emocionuese për sportin, por edhe stresuese financiare për disa skuadra.

Kroacia ishte vendi që grumbulloi gjobat më të larta, e ndjekur nga Shqipëria dhe Serbia. Rekordin nga kombëtaret e mban Kroacia e cila është gjobitur në total 220.875 mijë euro. Kroatët luajtën me Spanjën, Shqipërinë dhe Italinë.

foto nga CFP

foto nga CFP

Pas Kroacisë, vjen Shqipëria.

Sjellja jo korrekte, por jo e tepruar e tifozëve shqiptarë në të tria ndeshjet, ka sjellë 171.375 mijë euro në Federatën Shqiptare të Futbollit.

E treta është Serbia, me 166.625 mijë euro. Ata luajtën me Anglinë, Slloveninë dhe Danimarkën.  Pjesa tjetër e ekipeve kanë një shifër nën 100 mijë euro.(Fatosi)