Presidenti Xi takohet me Presidentin e Kirgistanit Sadyr Japarov
2024-07-04 09:55:09

Foto nga Xinhua

Foto nga Xinhua

Presidenti i Kinës Xi Jinping u takua të mërkurën në Astana me Presidentin e Kirgistanit Sadyr Japarov.

Të dy presidentët zhvilluan bisedime në Xi'an në majin e vitit të kaluar, për të cilat Xi tha se kishin qenë të frytshme dhe çuan në shumë konsensus mbi marrëdhëniet dhe bashkëpunimin Kinë-Kirgistan në fusha të ndryshme.

Xi u shpreh se konsensuset janë zbatuar në mënyrë efektive gjatë vitit të kaluar, duke shtuar se ka pasur shpesh lajme të mira për bashkëpunimin Kinë-Kirgistan.

Ai tha se Kina është e kënaqur që sheh një Kirgistan të qëndrueshëm dhe në zhvillim. Ajo do të vazhdojë të mbështesë me vendosmëri Kirgistanin në mbrojtjen e pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të saj kombëtar.

Kina mbështet me vendosmëri Kirgistanin, nën udhëheqjen e presidentit të saj, në gjetjen e një rruge të suksesshme zhvillimi, që i përshtatet kushteve të saj kombëtare dhe kundërshton me vendosmëri çdo forcë që ndërhyn në punët e brendshme të Kirgistanit me çdo motiv, tha Xi.

Kina është e gatshme të bashkëpunojë me Kirgistanin për të thelluar përafrimin e strategjive të zhvillimit, për të zgjeruar shkëmbimet mbi përvojën e qeverisjes dhe për të promovuar bashkëpunimin e gjithanshëm reciprokisht të dobishëm, tha presidenti kinez.