Pjesëmarrja e Xi për të ndihmuar fuqinë e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait SCO
2024-07-02 10:46:23

Nga data 2 deri më 6 korrik, presidenti kinez Xi Jinping do të marrë pjesë në takimin e 24-t të Këshillit të Kryetarëve të Vendeve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, që mbahet në Astana. Ndërkohë me ftesë nga presidenti i Republikës së Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev dhe presidenti i Republikës së Taxhikistanit Emomali Rahmon, Xi do të bëjë vizita shtetërore në këto dy vende. Analistë kinezë kanë ndarë opinionet e tyre rreth këtij Samiti dhe vizitave të kreut të shtetit në vendet fqinje.

Pjesëmarrja e Presidentit Xi Jinping në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Astana, kryeqyteti i Kazakistanit, është pjesë e një lëvizjeje të madhe diplomatike të Pekinit ndaj fqinjëve të tij dhe do t'i japë një shtysë të fortë ndërtimit të komunitetit të SCO me një të ardhme të përbashkët, thonë analistët. Nga e marta deri të shtunën, Xi do të marrë pjesë në Takimin e 24-të të Këshillit të Kryetarëve të Shteteve të SCO dhe do të bëjë vizita shtetërore në Kazakistan dhe Taxhikistan, njoftoi të dielën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Hua Chunying.

Xinhua

në vitin 2018, Xi Jinping në Takimin e 18-të të Këshillit të Kryetarëve të Shteteve të SCO /Xinhua

Xi ka marrë pjesë në samitin e SCO-së për 11 vjet rresht që nga viti 2013 dhe ka mbajtur fjalime në çdo mbledhje në një format ballë për ballë ose virtual.

Ai ka theksuar shpesh nevojën për të çuar përpara "Frymën e Shangait" - një parim i grupimit që përmban besim reciprok, përfitim reciprok, barazi, konsultim, respekt për diversitetin kulturor dhe ndjekje të zhvillimit të përbashkët. Përveç kësaj, Xi ka nxjerrë iniciativat e Kinës në tubime për rritjen e solidaritetit dhe bashkëpunimit brenda grupimit.

Për shembull, në samitin e vitit të kaluar, të organizuar nga India, ai njoftoi se vendi do të kryejë programe trajnimi për teknologjinë dixhitale në bashkëpunim me Qendrën e Bashkëpunimit të të Dhënave të Mëdha Kinë-SCO dhe do të presë një forum kombëtar të zhvillimit të gjelbër të SCO-së.

Kjo vizitë është "një tjetër veprim i madh diplomatik i Kinës ndaj vendeve të Azisë Qendrore" dhe rajonit të Euroazisë, njoftoi të dielën Agjencia kineze e lajmeve Xinhua.

Sun Zhuangzhi, drejtor i Institutit të Studimeve Ruse, të Evropës Lindore dhe Azisë Qendrore në Akademinë Kineze të Shkencave Sociale, tha se vizita e Xi do të bashkojë më tej forcën që SCO të punojë së bashku në të njëjtën anije, të promovojë cilësinë dhe përmirësimin e bashkëpunimit. në shumë fusha, duke përfshirë ekonominë, sigurinë dhe kulturën, dhe "të injektojnë më shumë pozitivitet në paqen dhe zhvillimin botëror".

Në samitin në Astana, liderët e vendeve anëtare do të diskutojnë një gamë të gjerë temash si politika, tregtia, ekonomia dhe kultura. Udhëheqësit e shteteve vëzhguese dhe vendeve partnere të dialogut do të marrin pjesë gjithashtu, sipas qeverisë kazake.

Samiti do të jetë dëshmitar i nënshkrimit të një sërë dokumentesh, duke përfshirë Strategjinë e Zhvillimit të SCO deri në vitin 2035, thanë zyrtarët kazakë.

Në 23 vitet që nga themelimi i saj, SCO ka bërë arritje të jashtëzakonshme në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të rajonit, thellimin e bashkëpunimit praktik në fusha të ndryshme dhe rritjen e ndikimit dhe tërheqjes ndërkombëtare, thanë analistët.

Sekretari i Përgjithshëm i SCO Zhang Ming sugjeroi që shtetet anëtare të vazhdojnë të çojnë përpara " Fryma e Shangait " dhe të avancojnë zbatimin e punës ekipore të organizatës në fusha të ndryshme. Ndërsa ndoqi një forum muajin e kaluar në Tashkent, kryeqyteti i Uzbekistanit, Zhang bëri thirrje gjithashtu për forcimin e reformave dhe përmirësimin e punës së organizatës për të siguruar që bashkëpunimi i SCO "të mbajë ritmin me kohën dhe të shkojë në lartësi të reja".

Guan Xueling, drejtore e Universitetit Renmin të Kinës dhe Qendrës së Universitetit Shtetëror të Shën Peterburgut për Studimet Ruse, tha se samiti i Astanës do të dëshmojë për ndikimin në rritje të organizatës dhe statusin ndërkombëtar.

CFP

treni i mallrave mes Kinës dhe Azisë Qendrore/CFP

Temat do të përfshijnë planet e SCO-së për zhvillim të mëtejshëm, si të sinergjizohet më mirë Nisma “Një Brez, një Rrugë” me vizionet e zhvillimit të vendeve të tjera anëtare dhe si të realizohet me të vërtetë autonomia strategjike e Jugut Global, tha Guan në një seminar të fundit në Pekin.

"Duke pasur parasysh trazirat e zbehta ndërkombëtare, krizat dhe deficitin e qeverisjes globale, SCO është bërë një lojtar shumë i rëndësishëm në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit të rajonit dhe nxitjen e zhvillimit dhe prosperitetit," shtoi ajo.

Zhao Huirong, studiuese në Institutin e Studimeve Ruse, Evropës Lindore dhe Azisë Qendrore të Akademisë Kineze të Shkencave Sociale, tha se SCO përballet me një numër mundësish, si dhe sfida të shumta.

"Mundësitë përfshijnë faktin që SCO po favorizohet nga një numër në rritje i vendeve në zhvillim për shkak të angazhimit të saj ndaj 'Frymës së Shangait' mes konfrontimeve të vazhdueshme gjeopolitike në botë," tha ajo.

Në të njëjtën kohë, SCO përballet me një mjedis gjeopolitik shumë më kompleks, një mjedis më të ashpër rajonal dhe ndërkombëtar të sigurisë dhe një numër fushash alarmante që lidhen me sigurinë jokonvencionale, shtoi ajo.

Vladimir Norov, ish-sekretari i përgjithshëm i SCO-së dhe ish-ministër i jashtëm i Uzbekistanit, tha se fryma e solidaritetit, besimit dhe bashkëpunimit të organizatës është "veçanërisht e çmuar në botën e sotme".

"SCO duhet të vazhdojë të bashkëpunojë në këtë frymë në luftën kundër tre forcave të liga (separatizmi, ekstremizmi dhe terrorizmi), trajtimin e ndryshimeve klimatike, përgjigjen ndaj sulmeve kibernetike dhe sigurimin e sigurisë së inteligjencës artificiale," i tha ai gazetës Biznes Herald 21st Century.