Xi Jinping-u mbërrin në Kazakistan
2024-07-02 15:13:42

Foto nga Xinhua

Foto nga Xinhua

Kryetari i shtetit i Kinës Xi Jinping mbërriti të martën në Astana të Kazakistanit.


Xi Jinping-u u largua nga Pekini të martën në mëngjes për të marrë  pjesë në Takimin e 24-t të Këshillit të Kryetarëve të Shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait që zhvillohet në Astana. Krahas kësaj, me ftesa nga presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev dhe presidenti i Taxhikistanit Emomali  Rahmon, Xi do të bëjë vizita shtetërore në këto dy vende.