ShBA dhe Evropa paralajmërojnë Hezbollahun, se as Irani nuk është i gatshëm ta mbështesë
2024-07-01 17:28:06

foto nga CFP

foto nga CFP

Ndërmjetësuesit amerikanë, evropianë dhe arabë po bëjnë presion për të mbajtur nën kontroll sulmet e përshkallëzuara ndërkufitare midis Izraelit dhe militantëve të Hezbollahut të Libanit, për të shmangur një spirale lufte më të gjerë në Lindjen e Mesme, nga e cila bota ka frikë prej muajsh, shkruan RTSH.

Shpresat janë të pakta për një armëpushim në konfliktin e Izraelit me Hamasin në Gaza, gjë që do të qetësonte sulmet e Hezbollahut dhe milicive të tjera aleate të Iranit.  Duke pasur parasysh bisedimet e ngecura, zyrtarët amerikanë dhe evropianë po i japin paralajmërime Hezbollahut, i cili është shumë më i fortë se Hamasi, por që shihet si pak i sigurt,  për të përballuar fuqinë ushtarake të Izraelit, thonë diplomatët aktualë dhe ish-diplomatë.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë, megjithatë, nuk po e mohojnë mundësinë reale që mund të hapet një front i dytë në konfliktin në Lindjen e Mesme.(Fatosi)