Davosi Veror: Kryeministri kinez bën thirrje për "mendjegjerësi" më të madhe mbi çështjen e zhvillimit
2024-06-25 20:46:50

Tabela për Davosin Veror 2024 që mbahet në Dalian të provincës Liaoning, Kinë, 24 qershor 2024. / CFP 

Kryeministri kinez Li Qiang u ka kërkuar vendeve në mbarë botën të përballen haptazi me vështirësinë në rritje të ekonomisë botërore dhe të jenë me mendjegjerë ndaj çështjes së zhvillimit. 

Li e tha këtë të martën gjatë një fjalimi kryesor në ceremoninë e hapjes të Takimit të 15-të Vjetor të Kampionëve të Rinj të Forumit Ekonomik Botëror (WEF), të njohur gjithashtu si Davosi Veror 2024, në qytetin bregdetar të Kinës Verilindore Dalian. 

Rritja e shpejtë e industrive të reja në Kinë i ka themelet në epërsitë e saj krahasuese unike, të tilla si një treg ultra i madh me një popullsi mbi 1.4 miliard banorë, një sistem industrial i plotë, burime të shumta njerëzore, skenarë të ndryshëm aplikimi dhe pranimi në një shkallë të lartë i teknologjive të reja nga konsumatorët, vuri në dukje Li. 

Një ekspozues po ndihmon një vizitore në vendin e zhvillimit të Davosit Veror 2024 në Dalian të provincës Liaoning, Kinë, 25 qershor 2024. / CFP 

Do të ketë shumë mundësi të reja që do të lindin me zhvillimin e AI-së, tha Lauren Chung, CEO i degës së rajonit të Azi-Paqësorit të kompanisë "Teneo". Fokusi në inovacionin shkencor e të gjelbër në Kinë ka krijuar kufij të rinj të rritjes për ekonominë kineze dhe për kompanitë shumëkombëshe që veprojnë në vend, tha Chung. 

Fred Hu, kryetar dhe CEO i Grupit "Primavera", u shpreh se fjalimi i kryeministrit Li theksoi edhe një herë angazhimin e Kinës ndaj ekonomisë së tregut, sektorit privat dhe risive. Ndërmarrja e veprimeve konkrete në këtë drejtim është në të mirë të nxitjes së besimit të investitorëve në Kinë, shtoi ai. 

Vendet dhe organizatat nga e gjithë bota duhet të mësojnë nga Kina, u tha gazetarëve të CMG-së Vanshica Kant, që përfaqëson Qendrën e Nju-Delhit në programin "Formësuesi Global"  të WEF, duke shtuar se Kina ka arritur të nxjerrë shumë njerëz nga varfëria vetëm brenda disa dekadash. 

Veprimtaria, me temë "Kufijtë e ardhshëm për rritjen", që do të mbahet nga 25 deri më 27 qershor, përfshin rreth 1 600 drejtues nga sektori publik dhe privat prej pothuajse 80 vendeve e rajoneve, të cilët do të diskutojnë së bashku për nxitësit dhe rrugët e reja të rritjes ekonomike globale.