Roma: Zelensky do të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të G7
2024-06-03 16:30:58

Zelenski në G7 (Foto ATSH)

Zelenski në G7 (Foto ATSH)

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të marrë pjesë në samitin e vendeve kryesore të industrializuara të G7, i planifikuar të zhvillohet në Itali më 13-15 qershor, njoftoi një zëdhënës i kryeministres italiane Giorgia Meloni, shkruan ATSH.

 

Mbetet e paqartë nëse lideri ukrainas do të merrte pjesë fizikisht në takimin në rajonin jugor të Pulias apo do të bashkohej përmes lidhjes me video.

 

Gjatë muajve të fundit, Zelensky ka marrë pjesë personalisht në bisedime të nivelit të lartë për të mbështetur mbështetjen për vendin e tij, i cili ka qenë nën sulmin e Rusisë për më shumë se dy vjet. Ai gjithashtu mori pjesë në samitin e G7 në qytetin japonez të Hiroshima vitin e kaluar. Megjithatë, për arsye sigurie, Kievi zakonisht nuk i njofton më parë udhëtimet e tij jashtë vendit.

 

G7 është një forum jozyrtar i liderëve të kombeve të mëdha demokratike të industrializuara, duke përfshirë Gjermaninë, Italinë, Francën, Britaninë e Madhe, Japoninë, Kanadanë dhe SHBA-në. Italia ka mbajtur presidencën e grupit që nga fillimi i vitit.(Fatosi)