Kina dhe vendet arabe kërkojnë përfundimin e konfliktit të Gazës
2024-05-30 10:17:11

Kina dhe vendet arabe pritet të lëshojnë një thirrje të përbashkët për t'i dhënë fund konfliktit të Gazës sa më shpejt të jetë e mundur dhe duke i kërkuar komunitetit ndërkombëtar të zbatojë zgjidhjen me dy shtete, në një takim kyç Kinë-Vendet Arabe që mblidhet të enjten në Pekin. Duke vënë në dukje se konflikti në Rripin e Gazës ka vrarë ose plagosur më shumë se 100,000 civilë, Zëvendësministri i Jashtëm Deng Li tha të hënën se ministrat e jashtëm kinez dhe arabë do të kenë një diskutim të thellë mbi çështjen palestineze për të formuar një zë të përbashkët gjatë konferencës së 10-të ministrore të Forumit të Bashkëpunimit Kinë-Vendet Arabe.

"Si një vend i madh përgjegjës, Kina beson se është e nevojshme që ne të bëjmë pjesën tonë në promovimin e paqes në Lindjen e Mesme dhe të marrim përgjegjësitë tona në zbutjen e krizës humanitare," tha Deng në një konferencë shtypi në Pekin përpara konferencës.

Xinhua

Xinhua

"Në këtë moment, komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë me drejtësi për paqen në Lindjen e Mesme," shtoi Deng.

Ndërkohë, ai hodhi poshtë pretendimin se Kina po mbush të ashtuquajturin vakum pushteti në rajon të lënë nga Shtetet e Bashkuara, duke thënë se Lindja e Mesme është një tokë e popullit të saj dhe çështjet e saj duhet të zgjidhen nga vendet e rajonit dhe popujt e tyre përmes negociatave.

"Ju keni vënë re së fundmi se aktivitetet diplomatike të Kinës në Lindjen e Mesme janë më aktive. Në fakt, përpjekjet tona në promovimin e paqes në rajon nuk kanë munguar kurrë," u tha Deng gazetarëve, duke vënë në dukje se Kina ka mbështetur me vendosmëri kauzën e drejtë të popullit palestinez në rivendosjen e të drejtave të tij legjitime dhe mbështetjen e zgjidhjes me dy shtete që nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës në 1949.

Takimi i së enjtes, me pjesëmarrjen e presidentit Xi Jinping dhe një numri liderësh arabë në ceremoninë e hapjes, do të tregojë rrugën përpara për marrëdhëniet si dhe bashkëpunimin midis Kinës dhe shteteve arabe, thanë ekspertët.

Sipas Ministrisë së Jashtme, Mbreti i Bahreinit Hamad bin Isa Al Khalifa, Presidenti egjiptian Abdel Fattah El-Sisi, Presidenti Tunizian Kais Saied dhe Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan do të marrin pjesë në ceremoninë e hapjes me ftesë të presidentit kinez Xi. Ata do të bëjnë edhe vizita shtetërore në Kinë nga e marta deri të shtunën.

"Pjesëmarrja e katër krerëve të shteteve arabe në ceremoninë e hapjes demonstron plotësisht solidaritetin dhe bashkëpunimin midis Kinës dhe vendeve arabe, si dhe dëshirën e tyre të përbashkët për të ngritur vazhdimisht marrëdhëniet në nivele të reja," tha Deng.

Zëvendësministri i jashtëm Deng tha se konferenca ministrore, e bashkëkryesuar nga Ministri i Jashtëm Wang Yi dhe homologu i tij Mauritanian Mohamed Salem Ould Merzouk, do të studiojë masat specifike për të zbatuar konsensuset e arritura nga udhëheqësit, për të zgjeruar bashkëpunimin Kinë-Vendet Arabe në fusha të ndryshme dhe për të promovuar ndërtimin e një komunitet kino-arab me një të ardhme të përbashkët.

"Konferenca do të jetë një moment historik i ri për marrëdhëniet kino-arabe, si dhe për marrëdhëniet  dypalëshe të Kinës me të gjitha vendet arabe," tha ai.

Tang Zhichao, studiues i Lindjes së Mesme në Akademinë Kineze të Shkencave Sociale, tha se konferenca ministrore do të luajë një rol kryesor si një platformë në drejtimin e së ardhmes së bashkëpunimit Kinë-Vendet Arabe bazuar në arritjet e saj të kaluara. “Shpresohet që Kina të shpallë në takim një sërë lëvizjesh që nxjerrin në pah prioritetet kryesore për bashkëpunimin e ardhshëm Kinë-Vendet Arabe”, tha ai, duke shtuar se Kina dhe vendet arabe pritet të arrijnë konsensus për promovimin e modernizimit, ndër të tjera. Tang tha gjithashtu se ndërsa më shumë vende po njohin një shtet palestinez, një apel për drejtësi për çështjen palestineze është ajo që i nevojitet urgjentisht komunitetit ndërkombëtar.

Autor i artikullit  Mo Jingxi