Kina do të presë Kupën Aziatike të AFC U20 për meshkuj 2025
2024-05-27 10:51:18

CFP

CFP

Konfederata Aziatike e Futbollit (AFC) njoftoi të premten se Kina do të presë Kupën e Azisë për meshkuj U20 të AFC 2025, njofton CGTN.

Në një deklaratë të AFC-së, Komiteti i Garave të AFC të mbajtur në Al Ain, Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), vendosi t'i japë të drejtat e organizimit të Kupës së Azisë U20 2025 për Federatën Kineze të Futbollit, ndërsa Kupa e Azisë U17 AFC 2025 është dhënë në Federatën e Futbollit të Arabisë Saudite.

Përveç kësaj, pas vendimit të FIFA-s për të organizuar edicionet për meshkuj dhe femra të Kupës së Botës FIFA U17 çdo vit nga viti 2025, AFC miratoi gjithashtu reformat e reja në Kupën e Azisë U17 AFC, për të organizuar çdo vit kualifikimet dhe finalet e Kupës së Azisë U17 AFC.(Fatosi)