Ushtria Çlirimtare Popullore Kineze kryen stërvitje të përbashkëta ushtarake përreth ishullit Tajvan
2024-05-23 10:04:30

Foto nga CMG

Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze filloi stërvitjen e përbashkët ushtarake rreth ishullit të Tajvanit, në orën 7:45 të mëngjesit të së enjtes.

Stërvitja po zhvillohet në ngushticat e Tajvanit, në veri, jug dhe lindje të ishullit, si dhe në zonat përreth ishujve Kinmen, Matsu, Wuqiu dhe Dongyin.

Li Xi, zëdhënës i komandës së teatrit, tha se shërbimet ushtarake, përfshirë ushtrinë, marinën, forcat ajrore dhe forcat raketore të komandës së teatrit, do të kryejnë stërvitjet e përbashkëta, të koduara Joint Sword-2024A, nga e enjtja deri të premten.

Zëdhënësi tha se stërvitjet shërbejnë gjithashtu si një ndëshkim i fortë për aktet separatiste të forcave të "pavarësisë së Tajvanit" dhe një paralajmërim i ashpër kundër ndërhyrjes dhe provokimit nga forcat e jashtme.