Kina kritikon akuzat për ndërtimin e "ishullit artificial" pranë Xianbin Jiao
2024-05-14 10:20:04

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Një zyrtar kinez kritikoi të hënën akuzat nga Filipinet, që pretendonin se Kina ishte përpjekur të ndërtonte një "ishull artificial" në ujrat ngjitur me Xianbin Jiao, duke i përshkruar ato si "të pabaza". 

Akuza të tilla kundër Kinës janë thashetheme të pabaza dhe të pastra, tha Wang Wenbin, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Kinës, gjatë një konference të rregullt për shtyp.

Kohët e fundit, Filipinet kanë përhapur thashetheme në shumë raste, duke njollosur qëllimisht Kinën dhe duke u përpjekur të mashtrojnë komunitetin ndërkombëtar, shtoi ai. 

"Ne i nxisim Filipinet që të ndalojnë së bëri komente të papërgjegjshme, të përballen me faktet dhe të kthehen në rrugën e duhur të trajtimit të dallimeve të lidhura me detin, përmes negociatave dhe konsultimeve, sa më shpejt të jetë e mundur," tha Wang.

Xianbin Jiao njihet edhe si Reef Xianbin. Gjithsesi, Manila e quan atë Escoda. Guma shkëmbore ndodhet brenda vijës me nëntë pika të Nansha Qundao të Kinës, gjë që e bën atë pjesë të territorit të Kinës.