Këngëtarja e xhazit që sjell tingujt e stepave mongole
2024-04-15 16:05:53

E rritur në një yurtë të vogël në kryeqytetin mongol të Ulaanbaatar, Enkhjargal Erkham, e njohur si Enji, ishte e rrethuar nga këngët që prindërit e saj i këndonin me miqtë në shtëpinë e tyre. Në shkollë mësuesja e muzikës sillte gjithmonë me vete fizarmonikën dhe i linte nxënësit të këndonin këngë tradicionale gjatë mësimit. Enji e pëlqente atë dhe rrinte gjithmonë në rreshtin e parë.


“Ato këngë më kanë mbetur, sepse më kanë prekur gjithmonë”, thotë Enji, e cila tani është një këngëtare xhazi në Mynih.


Enji do të bëjë turneun e saj debutues në Kinë duke vizituar Pekinin, Shangain dhe Suzhou në provincën Jiangsu nga 18-21 Prill, duke shfaqur këngë nga albumet e saj të realizuara tërësisht në mongolisht. Këngët e saj ndërthurin xhazin dhe folklorin me ndikimet tradicionale mongole, të tilla si urtiin duu, ose "kënga e gjatë", një stil tradicional i të kënduarit ku rrokjet shtrihen në nota vibrato medituese.

foto: ChinaDaily

foto: ChinaDaily

“Çdo këngë ka historinë e vet, histori që variojnë nga momentet e vogla të jetës deri tek ndjenjat e thella personale, të cilat besoj se disi mund të jenë të lidhura me të gjithë dhe shpresa mund të rezonojë gjithashtu”, thotë ajo.


"Nuk kam pasur kurrë një shans të mjaftueshëm për të udhëtuar në Kinë ose për ta njohur atë. Megjithatë, unë jam një adhuruese e madhe e ushqimit kinez, si dhe e gjuhës së bukur melodike," thotë Enji. "Njoh gjithashtu disa muzikantë të rinj të mahnitshëm të xhazit kinez nga studimet e mia në Mynih, individë të tillë unikë dhe qenie njerëzore të ngrohta. Kështu që ata tashmë më kanë lënë një përshtypje të madhe për vendin. Unë me të vërtetë shpresoj që të kem një shans të përjetoj disa tradicionale muzikë apo valle apo çdo lloj trashëgimie kulturore”.


Albumi i tretë i Enjit, Ulaan, i cili u publikua në vitin 2023, u zgjodh si ndër albumet më të mira të xhazit të vitit 2023 nga New York Times, albumi më i mirë i vitit 2023 nga The Washington Post dhe një nga 10 albumet më të mira globale të vitit 2023. Është një rekord i lidhjes personale dhe këngëtarja e ka titulluar me pseudonimin e saj.


"Unë e kam njohur veten si Ulaan që kur kam lindur. Me atë album kam dashur të rishqyrtoj dhe ushqej dëshirat e mia të para, dëshirat, të cilat nuk janë formuar nga jashtë, të cilat janë të pastra dhe të vërteta," thotë Enji.


"Ajo nuk është këngëtarja tipike mongole e xhazit që mund të prisni të dëgjoni dhe ndryshimi i saj elegant në muzikën mongole më intrigoi me të vërtetë kur dëgjova këngët e saj për herë të parë," thotë Liu Zhao, promovuesi i turneut të Enji në Kinë dhe themelues i kompanisë Stallion Era Cultural Communication me seli në Pekin.. "Shpresoj se audienca në Kinë do të ndihet në të njëjtën mënyrë."


Gjatë turneut, Enji do të performojë me grupin e saj, duke përfshirë Paul Brandle, kitarist dhe bashkëkompozitor në dy albumet e saj dhe basistin Martin Zenker, i cili e prezantoi atë me xhazin.

Turneu i Enji është pjesë e Festivalit të ardhshëm të Muzikës Stallion World të nisur nga kompania e Liu, e cila po sjell gjithashtu një grup të quajtur Namgar, të udhëhequr nga vokalistja Namgar Ayushievna Lhasaranova, e cila do të performojë në Hohhot, rajoni autonom i Mongolisë së Brendshme, më 18 prill dhe në Pekin më 19 prill.


"Muzika e tyre na çon në natyrën e egër dhe një mënyrë jetese ndryshe. Do të jetë një përvojë e re për koncertet në Kinë," thotë Liu.


Grupi performoi në Pekin shtatë vjet më parë dhe siç kujton këngëtari kryesor, shfaqja ishte e shitur.


"Të performosh në vende të reja është një pritje e gëzueshme e takimit me një kulturë të re, interesante. Në fund të fundit, ne jemi të gjithë njerëz që ruajmë në shpirtin tonë traditat dhe kulturën e veçantë të vendit tonë. Prandaj, publiku dallohet për energjinë e tij." thotë Lhasaranova, e cila lindi dhe u rrit në një familje Buryat (Burjat) pranë kufirit midis Rusisë, Mongolisë dhe Kinës. Tani ajo jeton në Mongoli dhe Buryatia, në Rusi.


Gjatë shfaqjeve të tyre të ardhshme, grupi do të përbëhet nga Evgeny Zolotarev, basisti, i cili gjithashtu luan një instrument Buryat-Mongolian të quajtur chanza (një lahutë e këputur me tre tela), dhe Alexey Baev, bateristi, Timur Zolotarev, kitaristi dhe mbështetës. vokaliste, dhe Lhasaranova, e cila këndon dhe luan në instrumentin buryat-mongolian të quajtur yataga (një instrument me tela me këputje nga familja e zithers). Ata do të performojnë këngë nga albumet e tyre, Nayan Navaa dhe Nomad.


"Shpresoj që shfaqjet tona t'i çojnë dëgjuesit në hapësirat e pafundme të stepës, ku qielli blu bashkohet me tokën, për të dëgjuar këngët e të parëve tanë dhe për të përcjellë shpirtin e popullit tonë", thotë Lhasaranova.


Festivali i muzikës botërore do të presë gjithashtu koncertin e kantautorit kinez Li Xingyu më 20 prill, në të cilin ai do të performojë muzikën që u frymëzua të shkruante pas udhëtimit të tij në rajonin autonom të Xinjiang Uygur në 2018, ku punoi me 10 muzikantë folklorikë në këngë të reja.