Gjyshja, dikur analfabete sot autore e gjashtë librave
2024-03-19 14:47:15

foto nga Xinhua

foto nga Xinhua

Jiang Shumei mësoi hieroglifin e parë kinez në moshën 60-vjeçare. Tani, gjyshja 87-vjeçare nga provinca Heilongjiang e Kinës Verilindore është autorja krenare e gjashtë librave.

"Nuk jam shkolluar si fëmijë. Nuk e kam imagjinuar as në ëndrrat më të çmendura që një ditë do të botoj një libër", thotë banorja e qytetit Suihua. Librat e saj detajojnë kaosin e kohës së luftës dhe vështirësitë gjatë zisë së bukës dhe tregojnë gjallërisht anekdota gjatë dekadave.

E lindur në vitin 1937, Jiang la shtëpinë e saj në provincën Shandong në moshë të re dhe emigroi në Kinën verilindore, ku kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj, duke siguruar jetesën si punëtore në një fabrikë tullash.

Ajo mësoi të shkruajë  hieroglifin e parë në vitin 1996, pasi i shoqi vdiq në një aksident me makinë, kur vajza e saj Zhang Ailing i sugjeroi të mësonte të lexonte, për të hequr mendjen nga vetmia dhe pikëllimi.

Zhang thotë se ndryshe nga fillestarët e tjerë, nëna e saj vizatonte çdo personazh si një foto.

E moshuara kishte mënyrën e saj të të mësuarit. Ajo kompozoi tekste për këngë dhe u kërkoi fëmijëve t'i shkruanin ato, në mënyrë që ajo të mund të lexonte çdo hieroglife, ndërsa këndonte këngët përsëri dhe përsëri.

Sa herë që haste hieroglife që nuk i njihte në broshurat, stacionet e autobusëve apo tabelat e dyqaneve, ajo gjente dikë që ta pyeste.

Pasi Jiang kishte mësuar mjaft hieroglife, Zhang filloi t'i jepte libra për të lexuar. Duke shijuar librat, Jiang  i tha vajzës së saj se donte të shkruante historitë e saj për t'i ndarë me të tjerët.

“Tingëllon e pabesueshme dhe vëllai im qeshte me ëndrrat e mia”, thotë gjyshja.

foto nga ThePaper.cn

foto nga ThePaper.cn

Ajo vendosi për herë të parë stilolapsin në letër në vitin 2012, në moshën 75-vjeçare.

Nuk ishte e lehtë. Ndonjëherë, plotësimi i një fjalie të vetme mund të zgjasë një ditë. Si mësuese kolegji dhe vetë shkrimtare, Zhang i dha shumë inkurajim dhe ndihmë nënës së saj.

Ajo i tha se gjatë shkrimit duhet ta imagjinonte veten duke i treguar histori një publiku, në mënyrë që ata të kuptoheshin më lehtë dhe të ishin plot me detaje interesante.

Zhang ishte gjithashtu redaktorja e saj e parë. Sa herë që nëna e saj mbaronte së shkruari diçka, ajo e diskutonte dorëshkrimin me të dhe e kontrollonte përpara se ta shkruante në kompjuter.

"Shkrimi i mamasë është gjithmonë konciz dhe i drejtpërdrejtë në pikën e duhur, kështu që më duhej vetëm të korrigjoja gramatikën dhe çdo fjalë të gabuar për të ruajtur origjinalitetin e saj," thotë Zhang.

Mbështetja e vajzës së saj u bë motivim i fortë. Jiang zakonisht fillonte të shkruante në orën 3 ose 4 të mëngjesit dhe i rishikonte pjesët disa herë derisa mbeti e kënaqur. Ajo gjithashtu udhëtoi përsëri në vendlindjen e saj në Shandong për të intervistuar qytetarë të tjerë të moshuar.

Zhang filloi të publikonte historitë e nënës së saj në platformat e mediave sociale në vitin 2013. Kur ato tërhoqën vëmendjen e miqve të saj shkrimtarë, dyshja morën vendimin e guximshëm për t'i publikuar ato.

Libri i parë, “Koha e telasheve, Koha e varfërisë”, u botua më vonë atë vit dhe ishte një sukses. Disa kritikë madje e përshëndetën atë si "historinë e jetuar të një kombi të rrënuar nga lufta, vdekja dhe uria".

Libri i dha Jiang shumë fansa dhe simpati. “Mos t’u vijë keq për mua”, u thotë shkrimtarja fansave të saj. "Vështirësitë e përmendura në libër tani janë në të kaluarën. Pa të gjitha këto, nuk do ta kisha përfunduar kurrë këtë libër."

foto nga ThePaper.cn

foto nga ThePaper.cn

Deri më tani, e moshuara ka botuar gjashtë libra, me gjatësi gjithsej më shumë se 600,000 hieroglife. Në kohën e lirë ajo mëson edhe pikturën dhe kaligrafinë. “Do të doja të isha shkrimtare, piktore dhe kaligrafe”, thotë ajo, duke shtuar se ëndrra e saj tani është të ketë ekspozitën e saj të artit kur të jetë 90 vjeç.

Jiang bëri ilustrimet për një libër të shkruar nga vajza e saj, i cili u botua qershorin e kaluar. Në librin "Mami im është tetë e gjysmë", Zhang shkruan: "Unë e mësova mamin të shkruaj, ndërsa ajo më mësoi mençurinë e jetës".

"Asnjëherë nuk është vonë. Shkathtësia është të mos jesh dembel," thotë Jiang.

Ajo bën një jetë të shëndetshme, duke u ushtruar çdo ditë, duke pirë qumësht soje, si dhe duke bërë masazhe të rregullta. "Nëse do të mund të jetoja deri në 130, a do të thoshit akoma se është tepër vonë për mua të filloj pas të 60-ave?" e pyet ajo me shaka.