Dizajnerët kinezë shkëlqejnë në Javën e Modës në Londër
2024-02-26 14:34:09

Disa nga stilistët më të mirë të modës në botë kanë shfaqur koleksionet e tyre Vjeshtë-Dimër 2024 në Javën e Modës në Londër. Ndër dizajnerët që shkaktojnë emocione janë disa nga Kina.

Susan Fang, modelet e së cilës janë të pajisura nga Net-A-Porter dhe Selfridges, ka lindur në qytetin kinez të Ningbo. Tema e koleksionit të saj të fundit është 'shtëpia', me ekipin e saj të dizajnit që shikon se si krijesat e ndryshme në tokë dhe det përcaktojnë se çfarë është një shtëpi.

Fang tha se tema është diçka thellësisht personale për të, pasi ka lëvizur shumë herë gjatë jetës së saj. "Ne mendojmë, veçanërisht në këtë kohë tani, se duhet të sjellim një ndjenjë paqeje dhe harmonie në botë dhe të kuptojmë konceptin e shtëpisë," tha ajo për CGTN.

"Unë kam emigruar shumë që kur jam rritur dhe kam vënë re se ku është dashuria, aty ndihesh në shtëpi. Kjo është arsyeja pse ne eksploruam shumë krijesa deti, zogj dhe bletë dhe u mahnitëm që përkufizimi i mundshëm ishte më shumë se sa njerëzit”.

Fang po bashkëpunon me gjigantin amerikan të të brendshmeve Victoria's Secret për një koleksion të ri, që do të lansohet në Kinë në prill.

 

foto: CGTN

foto: CGTN

Ajo e ndan kohën e saj mes Londrës dhe Shangait dhe seti i saj për shfaqjen u krijua nga një ekip kinez dhe u dërgua për Javën e Modës në Londër. Ajo këmbëngul se trashëgimia e saj kineze është shumë e rëndësishme.

“Prindërit e mi janë shumë tradicionalë kinezë, por në të njëjtën kohë, mendoj se ata kanë aq shumë dashuri për fëmijët e tyre dhe kanë kaq shumë forcë”, tha Fang.

"Kina është shumë e adaptueshme ndaj ndryshimeve, kështu që prindërit e mi ishin gjithmonë shumë mbështetës dhe të hapur për mua për të udhëtuar kudo që ishte pasioni im.

Kjo është bukuria e Kinës tani, është kaq e shpejtë, ka teknologjinë më të mirë, prodhimin më të mirë dhe gjithashtu hapjen. për kultura të ndryshme”.

Një tjetër stiliste kineze që shfaq koleksionin e saj të fundit në Javën e Modës në Londër është Yuhan Wang nga Weihai. Ajo ka studiuar në Central Saint Martins në Londër dhe është një nga përfitueset e skemës NEWGEN të Këshillit Britanik të Modës që mbështet talentet e reja.

Wang argumenton se mund të jetë e vështirë për dizajnerët e rinj të fillojnë dhe të kenë fondet për të ndërtuar një ekip dhe se pa platforma si NEWGEN do të ishte shumë e vështirë për të, që të kishte arritur atë që ka.

Modelet e saj bazohen në fuqinë femërore dhe koleksioni i saj i fundit quhet "The Trials" dhe u bën homazh grave të famshme në sistemin ligjor – duke përfshirë Sandra Day O'Connor, gruaja e parë që shërbeu si gjyqtare e Gjykatës së Lartë të SHBA.

"Kam parë trashëgiminë prej tyre, si kontribuan në barazinë gjinore, ato me të vërtetë më frymëzojnë," shpjegoi Wang. "Ato janë kaq të guximshme dhe  na frymëzojnë brez pas brezi."

Debutimi i saj në Javën e Modës në Londër është Momo, stilistja pas markës kineze Momonary. Ajo hapi Javën e Modës në Londër dhe marka ka bashkëpunuar me prodhuesin industrial 3M. Pothuajse gjysma e koleksionit është bërë nga Thinsulate i 3M që imiton pendët natyrale.

 

foto: AFP

Tema e Momo-s janë hartat, të pikturuara me dorë në modelet e saj. Koleksioni pasqyron dashurinë e saj për ecjen – një pasion që e zbuloi në Londër. Ajo shpreson që modelet do t'i frymëzojnë njerëzit të provojnë përvoja të reja.

Ndërsa Nju Jorku, Parisi dhe Milano thuhet se favorizojnë fuqitë luksoze, Londra është e njohur globalisht për përkrahjen e talenteve të reja dhe në zhvillim të dizajnit.

Shefja ekzekutive e Këshillit Britanik të Modës, Caroline Rush, e përshkroi Javën e Modës në Londër si një vatër për talentet e rinj dhe ndërkombëtarë, veçanërisht nga Kina.

Susan Fang, Yuhan Wang dhe Momo Fang janë pjesë e rritjes së  stilistëve kinezë që lënë shenjën e tyre në botën e modës.

Ekspertët e modës parashikojnë që pas impresionimit në Londër, hapi tjetër do të përfshijë ndikimin në atë që quhet kryeqyteti i stilit botëror, Parisi.