Udhëtimi pa viza hap 'derë të madhe' në rajon
2024-02-20 10:20:25

Për miliona njerëz në të gjithë rajonin Azi-Paqësor, udhëtimi drejt dhe jashtë Kinës po bëhet më i lehtë se kurrë më parë.

Foto:VCG

Turistë kinezë dalin në foto me kostume tajlandeze(Foto:VCG)

Profesori i asociuar i universitetit Sivakumar Kumaresan shpreson të kthehet në Shangri-La në provincën jugperëndimore Yunnan tani që Kina u ka dhënë akses pa viza udhëtarëve malajzianë. Malajziani 50-vjeçar e vizitoi qytetin në vitin 2017 dhe e përshkruan atë si "një nga vendet më të bukura ku kam qenë".

Tani që nuk i duhet të kalojë telashet e aplikimit për vizë, Sivakumar gjithashtu dëshiron të shkojë në Pekin për të vizituar familjen e tij të gjerë.

Ashtu si shumë qytetarë të kombit shumëkulturor të Azisë Juglindore, Sivakumar është i racës së përzier, djali i një nëne etnike kineze dhe një babai etnik indian.

"Dëshiroj të vizitoj Pekinin (për të ditur më shumë rreth historisë së tij), plus që kam familjen atje," tha Sivakumar, i cili është pedagog për inxhinieri kimike në Universitin malajzian  “Sabah”.

Sivakumar është vetëm një nga numri në rritje i malajzianëve që po planifikojnë të shkojnë në Kinë, pasi autoritetet njoftuan në nëntor se turistët malajzianë do të lejohen të hyjnë në vend deri në 15 ditë pa vizë.

Uzaidi Udanis, kryetar i Aleancës së Turizmit të Malajzisë, tha se agjentët e udhëtimit kanë parë "shumë lëvizje nga Malajzia në Kinë" që nga dhjetori.

Uzaidi tha se malajzianët janë të prirur jo vetëm të eksplorojnë Kinën, por edhe të shohin të afërmit e tyre.

Që nga 1 dhjetori, Malajzia ka zgjatur aksesin pa viza për udhëtarët nga Kina me politikën që do të jetë në fuqi deri në fund të vitit 2024. Uzaidi pret që kjo të çojë në një fluks turistësh kinezë, duke vënë në dukje se një numër në rritje i biznesmenëve kinezë po shkojnë në Malajzi gjatë fundjavave vetëm për të luajtur golf.

Ai tha se nga politika pa viza nuk do të përfitojë vetëm industria e udhëtimit dhe turizmit, por edhe ekonomia kombëtare, pasi do të inkurajojë më shumë biznesmenë të investojnë në Malajzi.

Foto:VCG

Turistë kinezë në Malajzi(Foto:VCG)

" Turizmi është një derë e madhe për ne për të inkurajuar më shumë njerëzit dhe shkëmbimet me njerëzit”, tha Uzaidi për China Daily.

Është kjo "derë e madhe" që Malajzia dhe anëtarët e tjerë të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore donin të hapnin kur filluan të lejonin hyrjen pa viza të udhëtarëve kinezë.

Përveç Malajzisë, Singapori më 25 janar nënshkroi një marrëveshje për përjashtimin e vizave me Kinën. Marrëveshja filloi më 9 shkurt në kohën e festës së Vitit të Ri Kinez.

Tajlanda dhe Kina më 28 janar nënshkruan lirimin e ndërsjellë të vizave duke filluar nga 1 marsi. Indonezia po planifikon të zgjasë aksesin pa viza për turistët nga 20 vende, përfshirë Kinën.

"Futja e politikës pa viza, së bashku me promovimin në mediat sociale, ka një rëndësi të madhe pasi pritet të tërheqë një grup më të madh turistësh të mundshëm kinezë, duke ndezur interesin dhe vullnetin e tyre për të eksploruar këto katër kombe," tha Puvaneswaran Kunasekaran, lektor i shkencave sociale dhe zhvillimit në Universiti Putra Malajzia për China Daily.

Tërheqja e më shumë vizitorëve

Banka e Investimeve Maybank parashikoi se midis vendeve të ASEAN-it, mbërritjet e turistëve ka të ngjarë të jenë më afër niveleve para pandemisë në Malajzi falë heqjes së vizave për turistët kinezë dhe indianë dhe ringgit më të dobët, i cili po tërheq gjithashtu më shumë vizitorë nga Singapori fqinj.

Huadhënësi me bazë në Kuala Lumpur tha se heqja e vizave për udhëtimet kineze do të rriste gjithashtu mbërritjet e turistëve në Singapor, duke vënë në dukje se qytet-shtet është i popullarizuar me turistët kinezë për shkak të familjaritetit të tij kulturor, rekordit të fortë të sigurisë dhe "lidhjeve të ngushta me njerëzit". Kinezët etnikë përbëjnë mbi 70 për qind të 5.6 milionë banorëve të Singaporit.

Maybank sheh një rikuperim pak më të ngadaltë në industrinë e turizmit të Vietnamit dhe Indonezisë.

Të dy vendet nuk kanë dhënë ende heqje vizash për turistët kinezë dhe indianë, por autoritetet po shqyrtojnë masën.

Foto:VCG

Turistë kinezë mirëpriten në aeroportin e Indonezisë(Foto:VCG)

Tregu kinez ka qenë prej kohësh burimi më i madh i turistëve për vendet e ASEAN-it  pasi rajoni nuk është vetëm gjeografikisht i afërt, por ka lidhje të forta kulturore dhe ekonomike me Kinën. Në gjysmën e parë të vitit 2023, Kina ishte burimi më i madh i vizitorëve jo-ASEAN në rajon, duke përbërë 8.2 përqind të 46.5 milionë të ardhurve, sipas të dhënave më të fundit nga Sekretariati i ASEAN.

Zyra e Kërkimeve Makroekonomike ASEAN+3 me bazë në Singapor tha në raportin e saj të janarit se turizmi rriti eksportet e shërbimeve të ASEAN-it në vitin 2023.

“Duke reflektuar faktorët sezonalë si dhe kthimin gradual të turistëve kinezë, mbërritjet e vizitorëve ASEAN+3 janë stabilizuar në rreth 80 për qind të niveleve të tyre para pandemisë midis shtatorit dhe nëntorit”, tha zyra.

Grupi ASEAN+3 përfshin Kinën, Japoninë, Korenë e Jugut dhe 10 anëtarët e ASEAN - Brunei, Kamboxhia, Indonezia, Laosi, Malajzia, Mianmari, Filipinet, Singapori, Tajlanda dhe Vietnami.

Përfitimet e biznesit

Politika pa viza jo vetëm që do të nxisë ardhjet kineze në ASEAN, por gjithashtu do të ndihmojë në rritjen e investimeve kineze në rajon, thanë ekspertët.

Norman Bin Muhamad, ambasadori i Malajzisë në Kinë, i tha China Daily se vendi i tij synon të tërheqë çdo vit 5 milionë turistë kinezë përmes politikës së re pa viza. Para pandemisë, mbi 3 milionë turistë kinezë vizituan Malajzinë në vitin 2019.

Sipas Ibrahim Suffian, bashkëthemelues dhe drejtor i programeve në Qendrën Merdeka për Kërkimin e Opinionit, qeveria malajziane po ndjek më shumë investime biznesi nga Kina. Ai tha se udhëtimi pa viza do të inkurajojë komunikim më të madh midis biznesmenëve kinezë dhe malajzianë.

"Kina është partneri më i madh tregtar i Malajzisë, kështu që tashmë ka shumë udhëtime midis banorëve të këtyre dy vendeve," tha Ibrahim për China Daily.

Ai tha se politika e ndërsjellë e udhëtimit pa viza jo vetëm që do të forcojë marrëdhëniet tregtare, por edhe shkëmbimet ndërnjerëzore midis Kinës dhe Malajzisë.

Si qeveria kineze ashtu edhe ajo tajlandeze janë optimiste se politika e ndërsjellë e përjashtimit të vizave do të inkurajojë më shumë shkëmbime njerëzish.

Veen Nornapporn, një konsulente pronash me bazë në Bangkok, po pret me padurim përjashtimin e ndërsjellë të vizave pasi ajo është e etur të kthehet në Kinë. Veen ka udhëtuar në Yunnan dhe dëshiron të vizitojë Shangain dhe Pekinin në të ardhmen e afërt.

"Tajlandezët i duan udhëtimet dhe ne jemi shumë kureshtarë për Kinën, kulturën, historinë, peizazhin dhe gjithashtu ushqimin. Mala kineze tani është shumë e popullarizuar në mesin e të rinjve në Tajlandë," tha Veen, duke aluduar për një erëz pikante të bërë nga kokrrat e piperit Sichuan.

Foto:VCG

Turistë kinezë në Azi Juglindore(Foto:VCG)

Ajo tha se Kina është një nga destinacionet më të njohura në mesin e tajlandezëve për shkak të afërsisë dhe lidhjeve të ngushta familjare. Rreth 10 për qind e më shumë se 71 milionë banorëve të Tajlandës janë kinezë etnikë.

Përveç politikës pa viza, qeveria tajlandeze gjithashtu njoftoi së fundmi planet për të lëshuar një vizë "Muay Thai" për të tërhequr më shumë vizitorë dhe për të promovuar artet marciale Thai në mbarë botën.

Turistët e huaj që duan të mësojnë Muay Thai në palestra të certifikuara nga Autoriteti Sportiv i Tajlandës mund të aplikojnë për një vizë arsimore joemigracioni në ambasadat tajlandeze. Pasi turistët e huaj të mbërrijnë në Tajlandë, ata kanë të drejtë të qëndrojnë deri në 90 ditë nëse janë të regjistruar në një qendër trajnimi të certifikuar.

"Të gjitha ato politika janë një nxitje për industrinë e udhëtimit nga të dy vendet. Turizmi i jashtëm në Kinë është rimëkëmbur gradualisht që nga viti i kaluar," tha Guan Jian, zëdhënës i Shërbimit Ndërkombëtar të Udhëtimit GZL, duke shtuar se Azia Juglindore është ende një zgjedhje popullore me turistë kinezë.

Rritja e turizmit brenda vendit

GZL me bazë në Guangzhou, një agjenci e madhe udhëtimesh në provincën jugore të Guangdong, ishte një nga agjencitë e para të udhëtimit që organizoi turne në grup në Tajlandë pasi Kina njoftoi rifillimin e shërbimeve të turneut grupor jashtë vendit në fillim të vitit të kaluar. Udhëtimet ishin pezulluar për tre vjet për shkak të pandemisë.

Guan tha se numri i vizitorëve në Tajlandë u rrit në mënyrë të qëndrueshme vitin e kaluar, megjithëse shkalla e rimëkëmbjes është ende nën pritshmëritë për shkak të shqetësimeve të sigurisë personale të disa turistëve. Të shtënat masive në Siam Paragon Mall në Bangkok më 3 tetor që lanë të vdekur dy turistë dhe aksidentet automobilistike me turistë kinezë kanë dekurajuar disa udhëtarë kinezë që të shkojnë në Tajlandë.

Sipas Maybank, këto shqetësime sigurie kanë kufizuar rikthimin e mundshëm të vizitorëve kinezë në Tajlandë. Megjithatë, Maybank vuri në dukje se shtytja e fortë e Tajlandës për të tërhequr turistë nga vende të tjera po jep rezultat, me një fluks vizitorësh nga India, Malajzia, Rusia dhe Koreja e Jugut.

Foto:VCG

Një tabelë në supermarket tajlandez për të mirëpritur turistë kinezë(Foto:VCG)

Ndërsa Guan është i bindur se politika pa viza do të inkurajojë më shumë turistë kinezë të vijnë në Tajlandë, ai vuri në duke se "Tajlanda po përballet me më shumë konkurrentë pasi shumë vende kanë ofruar ose janë gati të ofrojnë politikë pa viza për turistët kinezë”, tha ai.

Nga ana tjetër, ai është shumë optimist për potencialin e turizmit hyrës të Kinës në kuadër të politikës reciproke të përjashtimit të vizave. Në vitin 2023, dega e GZL në provincën Hainan u shërbeu më shumë se 10,000 turistëve të huaj nën politikat pa viza nga rreth 70 vende, tha ai.

"Kina është një vend i madh, përjashtimi i vizave do të stimulojë patjetër rritjen e turizmit përbrenda. Udhëtarët mund të kenë mundësi të ndryshme dhe të përjetojnë diversitetin e Kinës në shumë vende të tjera dhe secila rrugë do të jetë unike dhe mbresëlënëse," tha Guan.

Në Indonezi, I Putu Winastra, drejtues i seksionit Bali të Shoqatës së Agjencive të Turizmit dhe Udhëtimit Indonezian, tha se politika pa viza do të inkurajojë më shumë turistë të qëndrojnë më gjatë dhe të shpenzojnë më shumë.

Ai shtoi se kjo do të inkurajojë një numër më të madh turistësh të vizitojnë vende të tjera në Indonezi, përveç pikave të nxehta të njohura si ishulli turistik Bali.