Turistët kinezë mirëpriten nëpër botë gjatë Festës së Pranverës
2024-02-13 15:37:50


Foto nga Xinhua

"Unë dhe familja ime vendosëm të vizitonim Tanzaninë për t'u çlodhur dhe për të parë kafshët. Është hera e parë që jemi këtu dhe po e shijojmë," tha Wang Shupeng, një baba 40-vjeçar i vajzave binjake nga Pekini, i cili zgjodhi vendin e Afrikës Lindore për udhëtimin familjar të Vitit të Ri Hënor. Dy 12-vjeçaret ishin të magjepsur nga kultura lokale, jeta e komunitetit dhe skenat e kafshëve të egra dhe veçanërisht të emocionuar për safarin në Serval Wildlife, një vend i shenjtë i kafshëve të egra që ndodhet në rrethin Siha të rajonit Kilimanxharo, rrëzë malit Kilimanxharo, mali më i lartë në Afrikë.

Li Miaomiao, nënë e një djali 9-vjeçar dhe banore e Lanzhou, kryeqendra e provincës Gansu të Kinës veriperëndimore, nisi një udhëtim të shumëpritur në Tajlandë në fund të janarit. Ishte fluturimi i parë ndërkombëtar që China Eastern Airlines kishte rifilluar në Gansu në tre vjet dhe rruga e parë e pasagjerëve që lidh Tajlandën u rivendos këtë dimër në aeroportin e Lanzhou-t.

Familjet si Wang dhe Li shprehin interesin e ripërtërirë të kinezëve për udhëtimet jashtë shtetit për të festuar festën e dashur të Vitit të Ri Hënor Kinez. Turizmi i jashtëm i Kinës po kalon një valë të fuqishme në rritje, me turizmin vendas që tejkalon pritshmëritë dhe kthehet në nivelin para pandemisë. Në dhjetor të vitit të kaluar, trafiku ajror ndërkombëtar i pasagjerëve të Kinës arriti një pikë të lartë prej mbi 60 për qind të nivelit përkatës në vitin 2019. Në vitin 2023, turistët kinezë në Slloveni pothuajse trefishuan shifrën e vitit 2022, sipas zyrës statistikore të vendit. Midis 200,000 dhe 250,000 turistë kinezë pritet të vizitojnë Tajlandën gjatë festës së Festës së Pranverës së këtij viti, më shumë se trefishi i nivelit të 2023-ës, tha Chanapan Kaewklachaiyawuth, nënkryetar i Shoqatës së Aleancës Tajlandeze të Turizmit Kinez.

Një raport i fundit i Oxford Economics parashikon se numri i udhëtimeve jashtë vendit të kryera nga udhëtarët kinezë në vitin 2024 do të dyfishohet afërsisht në krahasim me vitin 2023, duke u rikthyer në gati 80 përqind të vëllimeve të 2019-ës. Optimizmi është jehonë në Barometrin Botëror të Turizmit, botuar nga Organizata Botërore e Turizmit e OKB-së (UNWTO) muajin e kaluar.

“Turizmi i jashtëm dhe i brendshëm nga Kina pritet të përhapet në vitin 2024 për shkak të lehtësimit të vizave dhe rritjes së kapacitetit të linjave ajrore”, thuhet në deklaratë.

Foto nga Xinhua

SIMBOLIKA DHE DEKORI

Nga butikët te pikat e nxehta të kuzhinës dhe monumentet ikonike në mbarë botën, bizneset po përqafojnë joshjen e kulturës Loong në Vitin e Dragoit, duke u bërë thirrje turistëve kinezë që kthehen. Luisaviaroma, një butik me bazë në Firence që nga viti 1929, planifikon të festojë Vitin e Dragoit me një instalim gjithëpërfshirës në bashkëpunim me stilistë kinezë. Elementi kryesor i instalimit të dedikuar në butik do të jetë bambuja, një material jashtëzakonisht simbolik për kulturën kineze, që përfaqëson qëndrueshmërinë, hijeshinë dhe harmoninë.

"Siç mësuam nga kultura kineze, viti i dragoit është veçanërisht i rëndësishëm dhe ne e respektojmë shumë kulturën kineze," tha Stefanie Yi, menaxherja e marketingut dhe PR e ndërmarrjes për rajonin e Azisë.

Në fshatin holandez të Giethoorn, i vlerësuar si "Venecia e Veriut", Gabriella Esselbrugge, një sipërmarrëse turistike, planifikon të zhvillojë turne me varkë dhe biçikletë në fshat dhe park kombëtar, aktivitete të njohura midis turistëve kinezë.

Në Londrën qendrore, restoranti Hakkasan me yll Michelin zbuloi një menu të Vitit të Loong me elementë të tillë si dragoi dhe fenerë kinezë, por dhe kokteje të frymëzuara nga prerja e letrës kineze.

“Është fantastike që kufijtë janë hapur dhe kufizimet janë hequr, dhe ne mund të mirëpresim me të vërtetë të gjithë klientët besnikë, por edhe disa të rinj,” tha Lauren Dodds, menaxherja e marketingut të perlës gastronomike.

Hekurudhat Jungfrau, që operojnë në rajonin Jungfrau të Alpeve zvicerane, një vend i Trashëgimisë Botërore, dekoruan platformat dhe trenat e tyre  me elementë që lidhen me Vitin e  Dragoit nga 8 deri më 20 shkurt, tha Urs Kessler, CEO i Jungfrau Railways.

Hekurudhat ngritën gjithashtu një bar të veçantë kinez me shumë shije aziatike në Terminalin Grindelwald dhe ofrojnë menu kineze në Jungfraujoch, në majën e Evropës, për të tërhequr turistët kinezë.

Përballë kërkesës në rritje midis turistëve kinezë, linjat ajrore po përshkallëzojnë operacionet e tyre ndërkombëtare. China Southern Airlines nisi një fluturim të ri midis Nairobit dhe qytetit kinez të Guangzhou më 21 dhjetor 2023.

"Ne kemi planifikuar dy fluturime javore midis dy qyteteve më parë, dhe tani kemi tre. Lëvizja pritet të rrisë vëllimin e tregtisë dhe ndërveprimeve kulturore midis dy vendeve" tha Liu Wenbin, menaxher i përgjithshëm i Zyrës China Southern Airlines në Nairobi. Fluturimi HU489 i Hainan Airlines nga Pekini në Berlin ka rifilluar në nivelet para pandemisë, me tre fluturime në javë gjatë sezonit dimër-pranverë dhe është planifikuar të rrisë frekuencën në pesë fluturime në javë nga prilli 2024, tha zyra e linjave ajrore në Berlin  në një intervistë  për Xinhua.

       Foto nga Xinhua

UDHËTIM PA BARRIERË

Politikëbërësit nga destinacionet turistike globale janë të prirur të tërheqin pushuesit kinezë, jo më pak me politikat pa viza. Në një video-mesazh javën e kaluar, kryeministri tajlandez Srettha Thavisin mirëpriti ngrohtësisht turistët kinezë pasi të dy vendet nënshkruan një marrëveshje të ndërsjellë të përjashtimit të vizave, e cila do të hyjë në fuqi nga 1 marsi. Vendi i Azisë Juglindore synon të tërheqë 8 milionë turistë nga Kina, më shumë se dyfishi i shifrës nga viti 2023 dhe përbën 75 për qind të pikut para pandemisë të regjistruar në vitin 2019.

Singapori, i cili gjithashtu nënshkroi një marrëveshje pa viza me Kinën muajin e kaluar, përjetoi një rimëkëmbje në sektorin e turizmit vitin e kaluar, me Kinën kontinentale, që kryeson grafikun e shpenzimeve turistike.

Marrëveshja pa viza e Malajzisë për kinezët filloi në dhjetor të vitit të kaluar. Vendi shpreson të tërheqë 5-7 milionë vizitorë kinezë këtë vit, pothuajse dyfishi i niveleve para pandemisë.

"Ne jemi këtu në Nauru. Nëse na shikoni  jemi një vend shumë i vogël në hartë, por kemi një zemër shumë të madhe," i tha Xinhuas në një intervistë Charmaine Scotty, ministrja e shëndetësisë dhe punëve të brendshme të Naurusë.

"Ju mirëpresim në ishullin tonë." "Ne po krijojmë një produkt turistik gjithëpërfshirës  për të gjithë vizitorët kinezë," tha Dimitris Fragakis, sekretari i përgjithshëm i Organizatës Kombëtare Greke të Turizmit. Ai tha se më shumë fluturime direkte që lidhin Athinën me Pekinin dhe Shangain janë planifikuar gjithashtu për të forcuar udhëtimin.

Qeveria indoneziane synon të tërheqë 1 deri në 1.5 milionë turistë nga Kina në vitin 2024, duke i dhënë përparësi programeve për të tërhequr turistët e rinj kinezë që dëshirojnë përvoja autentike.

"Në Yogyakarta, për shembull, ne kemi çokollatë dhe larje të buallit. Ne duam t'i ftojmë ata të përjetojnë këto aktivitete turistike," tha Wisnu Sindhutrisno, drejtor i marketingut rajonal të turizmit nga Ministria e Turizmit dhe Ekonomisë Kreative të Indonezisë.

“Ne mezi presim 2024-ën, viti i parë normal pas 2019-ës”, tha Daniela Chiani, drejtoreshë për Kinën në sektorin e turizmit në Zvicër.

"Ne presim tani rreth 1 milion deri në 1.2 milion qëndrime brenda natës nga Kina në 2024, ose rreth 65 përqind e niveleve të 2019-ës."

Rajoni Jungfrau pret që numri i vizitorëve kinezë të kthehet në 60 përqind të niveleve para-epidemike në 2024 dhe në nivelet para-epidemike në 2025, tha Kessler.

Ivana Jelinic, presidente dhe CEO e Bordit Kombëtar Italian të Turizmit, projekton që turistët kinezë që vizitojnë Italinë të kthehen në nivelet para pandemisë dhe mbërritjet e tyre mund të arrijnë edhe "kulme të reja" këtë vit, duke filluar nga Festa e Pranverës në Kinë.

Ajo beson se turizmi kinez është vendimtar për destinacione të ndryshme turistike në Itali, duke shtuar se përfitimet mund të shtrihen në të gjithë sektorët ekonomikë të ndikuar nga një rritje e flukseve hyrëse, duke përfshirë jo vetëm mikpritjen dhe shërbimet e drejtpërdrejta për turistët, por edhe të gjithë sektorin e Made in Italy, shitje me pakicë, mallra luksi, ushqim dhe verë.

Kina, gjithashtu, po rrit joshjen e saj për turistët e huaj duke zgjeruar politikat e saj pa viza. Zgjerimi i fundit i politikës pa viza i Kinës në Zvicër dhe Irlandë, përveç pesë vendeve të BE-së dhe Malajzisë, u përshëndet nga organi i turizmit i OKB-së si një përparim i rëndësishëm në rimëkëmbjen e industrisë globale të turizmit. Ringjallja e turizmit të jashtëm kinez paraqet një mundësi për të gjallëruar industrinë globale të turizmit dhe shërbimeve, ndërkohë që inkurajon ndërveprime kuptimplota ndërkufitare dhe nxit mirëkuptimin më të madh të ndërsjellë.

Një raport i kohëve të fundit i Reuters vuri në dukje ndryshimin e preferencave të udhëtarëve kinezë nga turnetë grupore deri te udhëtimet e veçanta, fleksibël dhe të bazuara në përvojë, për shembull, duke u fokusuar në meditim, gatim ose fotografi. Me rritjen e cilësisë së jetës, brezi i ri në ekonominë e dytë më të madhe në botë po i ngre nivelet e pushimeve gjithashtu.

"Promovimi i ndërtimit të një vendi të fortë dhe kauzës së madhe të përtëritjes kombëtare përmes një rruge kineze drejt modernizimit nuk është vetëm një rrugë e ndritshme për popullin kinez për të ndjekur një jetë më të mirë dhe më të lumtur, por edhe një rrugë të drejtë për të promovuar paqen dhe zhvillimin botëror. "tha presidenti kinez Xi Jinping në një pritje të Festivalit të Pranverës.

"E gjithë bota ka pritur që Kina të hapet më shumë dhe tani turistët kinezë po kthehen," tha sekretari i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së, Zurab Pololikashvili për Xinhua përpara Panairit Ndërkombëtar të Turizmit. "Në të njëjtën kohë, të gjithë duan të vizitojnë Kinën dhe trashëgimia e saj fantastike kulturore ia vlen të vizitohet."