Festime në të gjithë Evropën për të pritur Vitin e Ri Kinez
2024-02-06 10:09:02

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Viti i Ri Kinez, ose Festa e Pranverës, është prag dhe njerëzit në të gjithë Evropën e kanë ndjerë ambientin festiv, duke shijuar kuzhinën tradicionale kineze dhe aktivitete të ndryshme festive.

Viti i ri hënor kinez, ose Viti i Dragoit, bie më 10 shkurt të këtij viti. Nga 29 janari deri më 12 shkurt, 50 autobusë ikonë të kuq të Londrës me imazhin kombëtar të turizmit "Nihao China", logon e urimit “Gëzuar Vitin e Ri Kinez” dhe imazhin e dragoit kinez, kalojnë nëpër monumentet e Londrës si Sheshi Trafalgar, Cirku Piccadilly  dhe Katedralja e Shën Palit, duke sjellë bekime të Festës së Pranverës për banorët dhe vizitorët në mbarë botën.

Të shtunën, Muzeu Kombëtar Detar në Londër organizoi festime të mrekullueshme të Vitit të Ri Hënor, duke përfshirë vallet e luanëve, ceremoninë e shijimit të çajit, tregimin e Vitit të Ri Hënor dhe lojën mahjong. Një festë e ngjashme u mbajt në Muzeun e Shkencës Britanike të enjten mbrëma.

Gjatë një eventi të shijimit të kuzhinës kineze të mbajtur në hotelin Mandarin Oriental Hyde Park në Londër të premten, katër mjeshtër kuzhinierë nga Shoqata Kulinare Shenzhen prezantuan karakteristikat e kuzhinës kantoneze, shpjeguan metodat e gatimit dhe ftuan mysafirët të përgatisin dhe shijojnë darkën tradicionale të Vitit Kinez. .

Në lagjen kineze të Budapestit, një delegacion nga provinca jugperëndimore e Kinës, Chengdu, i prezantoi publikut hungarez një gamë të larmishme artesh tradicionale kineze, duke përfshirë pikturimin e pjesës së brendshme të shisheve të qelqit dhe artin e kuzhinës të  simiteve të mbushura me stil Szechuan.

"Ne kemi jetuar në Kinë për katër vjet dhe djali im lindi në Pekin, kështu që kemi një lidhje të thellë me traditën," tha një burrë nga Kecskemet, Hungaria Qendrore.

"Është hera jonë e parë në këtë tremujor dhe ne jemi të etur për të ruajtur  kulturën që përjetuam në Kinë pjesë të jetës sonë këtu."

Në Sofje, kryeqyteti i Bullgarisë, një veprimtari folklorike e titulluar "Dragoi që vallëzon mirëpret pranverën" filloi të shtunën në Qendrën Kulturore të Kinës. Veprimtaria  paraqiti shfaqje artistike, lojëra tradicionale kineze dhe një seancë degustimi të kuzhinës kineze.

Wang Min, i ngarkuari me punë i ambasadës kineze në Bullgari, tha se Viti i Ri Kinez është festa tradicionale më e vjetër dhe më e rëndësishme në kulturën kineze dhe dragoi është simbol i prosperitetit, forcës, fisnikërisë dhe fatit.

Një koncert me këngë kineze dhe fragmente të operës klasike botërore u mbajt në Madrid të shtunën, si pjesë e festimeve të vitit të ri hënor kinez.

Në Auditoriumin Kombëtar të Muzikës, Kori i Teatrit të Valleve dhe Operas së Shenzhen-it interpretoi këngë popullore nga Kina, si "Lulja e Jasminës" dhe "Himni i Tetë Kuajve", si dhe pjesë të njohura të operës "Les voici!" nga George Bizet dhe "Libiamo ne'lieti calici" nga Giuseppe Verdi.

"Unë e dua muzikën, kështu që më pëlqen të dëgjoj tinguj nga kulturat e tjera, të cilat janë shumë të ndryshme nga tonat. Janë tinguj shumë melodioz," tha për Xinhua Marta Gonzalez, pas koncertit.

Jose Lorenzo, një tjetër pjesëmarrës nga qyteti spanjoll i Kordobës përshëndeti iniciativën për të forcuar  marrëdhëniet kulturore midis Kinës dhe Spanjës. Ai shprehu vlerësimin e tij për politikën e heqjes së vizave nga qeveria kineze për Spanjën.

"Unë punoj në sektorin e turizmit dhe heqja e vizave është një masë madhështore për mua, por shpresoj që të ketë edhe reciprocitet për turistët kinezë që duan të vijnë në Spanjë.

Kam njohur disa spanjollë që kanë menduar për Kinën si një destinacion të tyre. Mendoj se pushimet në gusht janë  një nxitje e vërtetë”, tha ai.