Shtohet prania e muzikantëve të huaj në platformat kineze të muzikës
2024-01-29 10:12:47

foto nga

Kantautori amerikan Galen Crew / foto nga "China Daily"

Kur kantautori amerikan Galen Crew u rikthye në skenë gjatë shfaqjes së tij në Pekin më 10 janar, që ishte performanca e fundit e turneut të tij Troubadour, turma filloi të këndonte Beijing  Welcomes You, një këngë e prezantuar në vitin 2008 për të shënuar numërimin mbrapsht të ditëve të Lojërave Olimpike të Pekinit të atij viti.

"Isha shumë i prekur dhe gati sa nuk më bëri të qaja. Kishte kaq shumë dashuri mes nesh në dhomë. Ishte vërtet një moment i paharrueshëm," thotë Crew.

Kantautori publikoi këngën e tij të parë, Sleepyhead, nga albumi i tij i vitit 2016, Acoustic Daydreams, në platformat kineze të transmetimit të muzikës, duke përfshirë NetEase Cloud Music, një nga shërbimet kryesore të transmetimit në Kinë, i cili ka rreth 800 milionë përdorues të regjistruar.

Që atëherë, ai ka fituar një bazë të madhe fansash në Kinë, duke bërë turne në vend dy herë në vitin 2016 dhe një herë në 2019. Deri më tani, ai ka publikuar mbi 80 këngë në NetEase Cloud Music. Sleepyhead ka grumbulluar mbi 60,000 komente në NetEase Cloud Music  dhe kanali i tij në atë platformë ka rreth 290,000 ndjekës.

"Platformat kineze të transmetimit të muzikës më kanë dhënë një shans për t'u lidhur me një audiencë që nuk mund ta kisha arritur ndryshe. Kaloj orë të tëra çdo javë, duke iu përgjigjur komenteve të fansave dhe duke ndërvepruar me ta.

Këto platforma më kanë lejuar të kem një lidhje mjaft unike ndërkombëtare me ta, e cila ndihet vërtet e veçantë”, thotë Crew, i cili filloi të bëjë më shumë përpjekje për të zgjeruar bazën e tij të fansave kinezë rreth vitit 2016, kur kuptoi se fansat në Kinë po e përqafonin muzikën e tij më shumë se kushdo tjetër në botë.

"Shumë fansa kinezë më kanë thënë se muzika ime ka një efekt shërues tek ata dhe se u sjell atyre një ndjenjë qetësie ose paqeje. Numri i fansave që thonë pikërisht këtë gjë është shumë i habitshëm për mua, sepse emri im, Galen, në fakt. do të thotë 'shërues' ose 'qetë'. Nuk mendoj se shumica prej tyre janë të vetëdijshëm për këtë. Mesazhet e përzemërta që marr nga fansat më japin motiv për të vazhduar krijimin, me shpresën për të ndikuar më shumë jetë në një mënyrë të vërtetë." shton ai.

Kantautori në fakt shkroi një këngë ndërsa ishte në Kinë në turneun e tij të parë, të quajtur Fragrance dhe filmoi një video muzikore për të në Shangai dhe Guangzhou, të  provincës Guangdong.

Ai gjithashtu thotë se një tjetër fakt interesant është se muzika e tij aktualisht nuk është shumë e njohur në vendin e tij. Pra, mënyra se si dëgjuesit kinezë e festojnë atë ka qenë një kujtesë e madhe se është një botë e madhe atje. Ai gjithashtu shkroi një këngë, I Know Your Name, duke punuar me një mik që flet kinezisht. Miku i tij shkroi tekstin në gjuhën kineze, gjë që e bëri Crew të shkruante këngën e tij të parë në një gjuhë tjetër.

"Kjo është diçka që ua them shpesh artistëve të tjerë të pavarur në Amerikë, të cilët mendojnë për suksesin vetëm në kuptimin se si ai përkufizohet në SHBA: jini mendjehapur dhe mendoni globalisht.

Që muzika juaj të bëhet e njohur në një vend tjetër nga ai që ju keni është një gjë e bukur”, thotë ai.

Sipas raportit të muzikës globale të lëshuar nga Federata Ndërkombëtare e Industrisë Fonografike në Mars 2023, Kina, si tregu i dytë më i madh në Azi  shënoi një rritje të konsiderueshme prej 28.4 për qind në të ardhurat, duke e përfshirë  atë në pesë tregjet më të mira globalisht për herë të parë .

"Rritja e konsiderueshme e fansave në Kinë që paguajnë për shërbimet e transmetimit natyrisht e bën tregun të shëndetshëm dhe tërheqës për artistët e huaj. Ka gjithashtu një numër në rritje të muzikantëve vendas që bëhen forca të reja për bashkëpunim kur artistët e huaj mendojnë të zgjerojnë bazat e tyre të fansave," thotë. Wei Yuan, zëvendëspresident i të drejtave të autorit të NetEase Cloud Music. "Ekosistemi me pagesë është krijuar dhe artistët ndërkombëtarë nuk mund ta injorojnë atë."

Wei thotë se artistët e huaj të regjistruar përbëjnë më shumë se një të tretën e 1000 artistëve më të njohur dhe numri po rritet.

"Përdoruesit tanë të platformës janë të hapur ndaj një shumëllojshmërie stilesh muzikore, si hip-hop dhe R&B, dhe ne gjithashtu i ndihmojmë këta artistë të huaj të nisin turne në Kinë, si dhe i ndihmojmë ata të krijojnë një prani në platformat kineze online duke komunikuar me fansat kinezë. ”, shton Wei.

Platformat e transmetimit muzikor të Kinës ofrojnë gjithashtu formën e tyre të mediave sociale, duke lejuar artistët e verifikuar të postojnë foto dhe video në profilet e tyre që përdoruesit të "pëlqejnë" dhe të komentojnë.

Reperi kanadez Alexander Leon Gumuchian/ foto nga "China Daily"

Reperi kanadez Alexander Leon Gumuchian, i cili njihet me emrin e tij skenik, bbno $, është një nga reperët më të njohur në NetEase Cloud Music. Kënga e tij, Lalala, është luajtur në platformë mbi 150 milionë herë. Reperi ka mbajtur kontakte me fansat e tij kinezë që nga viti 2017, duke publikuar këngë në platformat kineze të transmetimit.

"Hera e parë që mësova për popullaritetin tim në Kinë ishte një tronditje e madhe për mua. Gjithashtu, duke u rritur në Vankuver, Kanada, shumica e miqve të mi ishin me origjinë aziatike dhe shumë ishin kinezë. Unë e vlerësoja thellësisht kulturën, duke pasur sukses në treg”, thotë reperi, i lindur në vitin 1995 dhe që nga viti 2017 ka publikuar shtatë albume në studio.

Ai shton se e mësoi gjuhën mandarin, duke  kryer kurse të mësimit  në shtëpi.  Ai ka publikuar rreth  200 këngë në platformat kineze të transmetimit, duke përfshirë disa të krijuara ekskluzivisht për Kinën. Artisti kanadez  ka bashkëpunuar edhe me artistë kinezë, si reperja Vava.

“Bota është kaq e ndërlidhur përmes mediave sociale këto ditë”, shton Gumuchian, i cili do të kthehet në Kinë me një turne në shtator dhe tetor.

Mes dëgjuesve më të rinj të Kinës, këngët shpesh bëhen virale në aplikacionet e mediave sociale si Sina Weibo dhe Douyin, kështu që pranitë aktive në media sociale ndihmojnë artistët të zgjerojnë bazat e tyre të fansave. Shumë të rinj kinezë janë dygjuhësh, gjë që u lejon atyre të komunikojnë me artistë të huaj pa pengesa gjuhësore.

"Kanë kaluar shtatë vjet që nga hera e parë që dëgjova këngën tënde. Dhe tani jam student në universitet; këngët e tua më kanë shoqëruar gjatë gjithë rinisë sime, duke krijuar kujtime të qëndrueshme," komenton një fans i kantautorit danez Christopher Nissen.

kantautorit danez Christopher Nissen/ foto nga "China Daily"

Një tjetër fanse e Nissen shkruan: "Ju jeni artisti më punëtor që kam parë ndonjëherë. Vazhdoni të përditësoni shpesh mediat tuaja sociale."

Me afro 200,000 ndjekës në llogarinë e tij në Sina Weibo, Nissen komunikon me fansat e tij në Kinë dhe i mban të informuar rreth turneve të tij në qytetet kineze.

"Nihao, për të gjithë miqtë e mi në Kinë! Jam shumë i emocionuar të ndaj një lajm të madh me ju: Do të kthehem në Kinë në turne këtë vit! E di që shumë prej jush kanë pritur me durim këto vite. Mezi pres t'ju sjell personalisht muzikën time", postoi kantautori në Sina Weibo të tij më 16 shtator.

"Ndjehet vërtet e mahnitshme. Ndjej se fansat kinezë kanë qenë të jashtëzakonshëm gjatë viteve dhe kanë qenë me mua për rreth 10 vjet tani. Kina ishte në fakt vendi i parë jashtë Danimarkës në të cilin kam pasur hite, kështu që është shumë e veçantë për mua. ”, thotë Nissen për China Daily.

I lindur në vitin 1992 dhe me pesë albume me emrin e tij, kantautori ka fituar rreth 780,000 fansa në QQ Music, një nga platformat e transmetimit që janë pjesë e Tencent Music Entertainment Group, një platformë kryesore muzikore dhe audio në internet në Kinë. Kënga e parë që ai publikoi në platformat kineze të transmetimit ishte Against the Odds në 2011. Deri më tani, ai ka publikuar më shumë se 200 këngë në Kinë, duke përfshirë remixes dhe versione akustike.

"Vazhdova të kisha sukses me këngët dhe isha i mahnitur që më takuan fansat tashmë në aeroport (kur) mbërrija. Ishte vërtet e paharrueshme dhe e pabesueshme të kuptoja se muzika ime lidhej kaq larg nga shtëpia. Ishte si një ëndërr, “, thotë Nissen, i cili gjithashtu ka marrë pjesë në shfaqjet televizive kineze.

Këngëtarja dhe kantautorja norvegjeze Aurora Aksnes / foto nga "China Daily"

Këngëtarja dhe kantautorja norvegjeze Aurora Aksnes bëri udhëtimin e saj të parë në Pekin vitin e kaluar. Përveç shfaqjeve dhe takimeve dhe përshëndetjeve me fansat, ajo kaloi një javë në kryeqytet duke shijuar përvoja kulturore si dëgjimi i muzikës pipa (lahutë me katër tela), shijimi i çajit dhe veshja e rrobave tradicionale kineze.

"Është e rëndësishme që kulturat tona të bashkohen. Muzika dhe arti mund të zgjasin krahët sa më shumë që të jetë e mundur," thotë kantautori, albumi i të cilit, The Gods We Can Touch, mori reagime të ngrohta në platformat kineze të transmetimit të muzikës.