Teksti i plotë i fjalimit të Xi në darkën e mirëseardhjes të shtruar nga grupe amerikane të miqësisë
2023-11-17 01:39:17

Presidenti kinez Xi Jinping mbajti një fjalim të mërkurën në banketin e përbashkët të mirëseardhjes të grupeve amerikane të miqësisë në San Françisko.

Më poshtë është teksti i plotë i fjalimit.

Foto: Xinhua

Foto: Xinhua

Zonja dhe zoterinj, miq,

Është një kënaqësi e madhe të takohem me ju, miq nga e gjithë shoqëria amerikane, në San Françisko për të rinovuar miqësinë dhe për të forcuar lidhjen tonë. Vizita ime e parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1985 filloi nga San Françisko, e cila krijoi përshtypjen time të parë për këtë vend. Edhe sot e mbaj një foto timen përballë urës Golden Gate.

Përpara se të filloj fjalimin, dëshiroj të shpreh falënderimet e mia të sinqerta për Komitetin Kombëtar për Marrëdhëniet ShBA-Kinë, Këshillin e Biznesit ShBA-Kinë, Shoqërinë e Azisë, Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, Dhomën e Tregtisë së SHBA-së dhe organizata të tjera miqësore për pritjen e kësaj ngjarjeje. Dua gjithashtu të shpreh përshëndetjet e mia të ngrohta për të gjithë miqtë amerikanë që janë angazhuar prej kohësh për t’i çuar përpara marrëdhëniet e dy vendeve, si dhe urimet e mia më të mira për popullin mik amerikan.

San Françisko ka dëshmuar shkëmbimet midis popujve kinezë dhe amerikanë për më shumë se një shekull. Njëqind e pesëdhjetë e tetë vjet më parë, një numër i madh punëtorësh kinezë erdhën në ShBA për të ndërtuar hekurudhën e parë transkontinentale dhe krijuan në San Françisko lagjen e parë kineze më të vjetër në hemisferën perëndimore. Prej këtu, Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë bërë shumë arritje - 760 miliardë dollarë tregti dypalëshe vjetore dhe mbi 260 miliardë dollarë investime të dyanshme, 284 binjakëzime të provincave/shteteve dhe mbi 300 fluturime në javë dhe mbi pesë miliona udhëtime çdo vit në kohën e pikut. Këto arritje të jashtëzakonshme u bënë bashkërisht nga popujt tanë që përbëjnë gati një të katërtën e popullsisë globale.

San Françisko ka dëshmuar gjithashtu përpjekjet e Kinës dhe Shteteve të Bashkuara për ndërtimin e një bote më të mirë. 78 vjet më parë, pasi mundën së bashku fashizmin dhe militarizmin, dy vendet tona iniciuan së bashku me të tjerët Konferencën e San Françiskos, e cila ndihmoi në themelimin e Kombeve të Bashkuara dhe Kina ishte vendi i parë që nënshkroi Kartën e OKB-së. Duke filluar nga San Françisko, u vendos rendi ndërkombëtar i pasluftës. Mbi 100 vende kanë fituar pavarësinë njëri pas tjetrit. Disa miliardë njerëz përfundimisht kanë hequr qafe varfërinë. Forcat për paqen, zhvillimin dhe përparimin botëror janë ngritur. Ky ka qenë fryti kryesor i arritur bashkërisht nga njerëzit e të gjitha vendeve dhe komuniteti ndërkombëtar.

Zonja dhe zoterinj, miq,

Themeli i marrëdhënieve Kinë-ShBA u vendos nga popujt tanë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, dy vendet tona luftuan krah për krah për paqen dhe drejtësinë. Në krye me gjeneralin Claire Lee Chennault, një grup vullnetarësh amerikanë, të njohur si Tigrat Fluturues, shkuan në fushën e betejës në Kinë. Ata jo vetëm që u angazhuan në luftime të drejtpërdrejta kundër agresorëve japonezë, por gjithashtu krijuan itinerarin ajror "The Hump" për të transportuar furnizimet shumë të nevojshme në Kinë. Më shumë se 1000 pjesëtarë të ekuipazhit të avionëve kinezë dhe amerikanë humbën jetën në këtë linjë ajrore. Pasi Japonia sulmoi Portin e Perlës, Shtetet e Bashkuara dërguan 16 bombardues B-25 në një sulm ajror në Japoni në vitin 1942. Në mungesë të karburantit pasi përfunduan misionin e tyre, nënkoloneli James Doolittle dhe kolegët e tij pilotë u hodhën me parashutë në Kinë. Ata u shpëtuan nga trupat kineze dhe civilët vendas. Por rreth 250,000 civilë kinezë u vranë nga agresorët japonezë  në shenjë hakmarrjeje.

Populli kinez nuk i harron kurrë Tigrat Fluturues. Ne ndërtuam një muze në Chongqing dhe ftuam mbi 1000 veteranë të Tigrave Fluturues dhe familjet e tyre për të vizituar Kinën. Me disa prej tyre kam mbajtur lidhje me letra. Së fundmi, 103-vjeçari Harry Moyer dhe 98-vjeçari Mel McMullen, të dy veteranë të Tigrave Fluturuesë, u kthyen në Kinë. Ata vizituan Murin e Madh dhe u pritën ngrohtësisht nga populli kinez.

Ndërkohë, populli amerikan, nga ana e tij, mban mend gjithmonë kinezët që rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar pilotët amerikanë. Pasardhësit e atyre pilotëve amerikanë shpesh vizitojnë Sallën Përkujtimore Doolittle Raid në Quzhou të provincës Zhejiang për t'i bërë homazhe popullit kinez për përpjekjet e tyre heroike dhe të guximshme. Këto histori më mbushin me besim të fortë se miqësia mes dy popujve tanë, e cila i ka rezistuar provës së gjakut dhe zjarrit, do të përcillet brez pas brezi.

Dera e marrëdhënieve Kinë-ShBA u hap nga popujt tanë. Për 22 vjet ka pasur armiqësi dhe antagonizëm mes dy vendeve tona. Por prirja e kohës na bashkoi, interesat e përbashkëta na mundësuan të ngriheshim mbi dallimet dhe dëshira e njerëzve theu akullin midis dy vendeve. Në vitin 1971, ekipi i pingpong-ut i ShBA-së vizitoi Pekinin - një top i vogël lëvizi globin e madh. Jo shumë kohë pas kësaj, z. Mike Mansfield drejtoi delegacionin e parë të Kongresit amerikan në Kinë. Kjo u pasua nga delegacioni i parë i guvernatorëve duke përfshirë Guvernatorin e Iowa-s Robert Ray dhe më pas shumë delegacione biznesi, duke formuar valë shkëmbimesh miqësore.

Këtë vit, pasi bota doli nga pandemia COVID-19, unë u takova përkatësisht në Pekin me Dr. Henry Kissinger, z. Bill Gates, Senatorin Chuck Schumer dhe kolegët e tij të Senatit dhe Guvernatorin Gavin Newsom. Unë u thashë atyre se shpresa e marrëdhënieve Kinë-ShBA qëndron te njerëzit, themeli i saj është në shoqëritë tona, e ardhmja e saj varet nga rinia dhe vitaliteti i saj vjen nga shkëmbimet në nivele lokale. Unë mirëpres më shumë guvernatorë të ShBA-së, anëtarë të Kongresit dhe njerëz nga të gjitha qarqet e jetës për të vizituar Kinën.

Historia e marrëdhënieve Kinë-ShBA është shkruar nga popujt tanë. Gjatë vizitës sime të parë në Shtetet e Bashkuara, qëndrova në Dvorchaks në Iowa. Ende e mbaj mend adresën e tyre – 2911 Bonnie Drive. Ky ishte kontakti im i parë ballë për ballë me amerikanët. Ditët që kam kaluar me ta janë të paharrueshme. Për mua, ata përfaqësojnë Amerikën. Kam zbuluar se megjithëse dy vendet tona janë të ndryshme në histori, kulturë dhe sistem shoqëror dhe kanë hyrë në rrugë të ndryshme zhvillimi, dy popujt tanë janë të dy të sjellshëm, miqësorë, punëtorë dhe me këmbë në tokë. Ne i duam vendet tona, familjet dhe jetën tonë, dhe jemi miqësorë me njëri-tjetrin dhe jemi të interesuar për njëri-tjetrin. Është konvergjenca e shumë rrymave të vullnetit të mirë dhe miqësisë që ka krijuar një rrymë të fortë që lulëzon në të gjithë Oqeanin e gjerë Paqësor; është afrimi nga popujt tanë që ka sjellë herë pas here marrëdhëniet Kinë-ShBA nga një zbaticë e ulët të kthehen në rrugën e duhur. Jam i bindur se sapo u hap, dera e marrëdhënieve Kinë-ShBA nuk mund të mbyllen përsëri. Sapo filloi, miqësia Kinë-ShBA nuk mund të prishet në gjysmë të rrugës. Pema e miqësisë së popujve tanë është rritur e fortë dhe me siguri mund të përballojë sulmin e çdo ere ose stuhie.

E ardhmja e marrëdhënieve Kinë-ShBA do të krijohet nga popujt tanë. Sa më shumë vështirësi të ketë, aq më e madhe është nevoja që ne të krijojmë një lidhje më të ngushtë midis popujve tanë dhe t'i hapim zemrat njëri-tjetrit, dhe më shumë njerëz duhet të promovojnë marrëdhëniet tona. Ne duhet të ndërtojmë më shumë ura dhe të shtrojmë më shumë rrugë për ndërveprimet mes njerëzve. Ne nuk duhet të ngremë barriera ose të krijojmë një efekt ftohës.

Sot, Presidenti Biden dhe unë arritëm një konsensus të rëndësishëm. Të dy vendet tona do të ndërmarrin më shumë masa për të lehtësuar udhëtimet dhe për të promovuar shkëmbimet mes njerëzve, duke përfshirë rritjen e fluturimeve të drejtpërdrejta të pasagjerëve, zhvillimin e një dialogu të nivelit të lartë për turizmin dhe përmirësimin e procedurave të aplikimit për viza. Shpresojmë që dy popujt tanë të bëjnë më shumë vizita, kontakte dhe shkëmbime dhe të shkruajnë histori të reja miqësie në epokën e re. Shpresoj gjithashtu që Kalifornia dhe San Françisko do të vazhdojnë të marrin drejtimin në rrugëtimin e rritjes së miqësisë Kinë-ShBA!

Zonja dhe zoterinj, miq,

Jemi në një epokë plot sfida dhe ndryshime. Është gjithashtu një epokë me shpresë. Bota ka nevojë që Kina dhe ShBA të punojnë së bashku për një të ardhme më të mirë. Ne, vendi më i madh në zhvillim dhe vendi më i madh i zhvilluar, duhet t'i trajtojmë mirë marrëdhëniet tona. Në një botë me ndryshime dhe kaos, është gjithnjë e më e rëndësishme për ne që të kemi mendjen, të marrim vizionin, të mbajmë mbi supe përgjegjësinë dhe të luajmë rolin që vjen së bashku me statusin tonë si vende kryesore.

Gjithmonë i bëj vetes pyetjen: Si të drejtoj anijen gjigante të marrëdhënieve Kinë-ShBA, që të shmangë shkëmbinjtë dhe tufat e fshehura, duke lundruar nëpër stuhi dhe valë pa u çorientuar, pa humbur shpejtësinë dhe pa përplasje?

Në këtë aspekt, pyetja numër një për ne është: jemi kundërshtarë apo partnerë? Kjo është çështja themelore dhe gjithëpërfshirëse. Logjika është mjaft e thjeshtë. Nëse dikush e sheh palën tjetër si një konkurrent kryesor, sfidën më të rëndësishme gjeopolitike dhe një kërcënim, kjo do të çojë vetëm në politikëbërje të keqinformuar, veprime të gabuara dhe rezultate të padëshiruara. Kina është e gatshme të jetë një partner dhe mik i ShBA-së. Parimet themelore që ne ndjekim në trajtimin e marrëdhënieve me ShBA-në janë respekti i ndërsjellë, bashkëjetesa paqësore dhe bashkëpunimi i favorshëm.

Ashtu si respekti i ndërsjellë është një kod bazë sjelljeje për individët, ai është thelbësor për marrëdhëniet Kinë-ShBA. Shtetet e Bashkuara janë unike në historinë, kulturën dhe pozicionin e saj gjeografik, të cilat kanë formësuar rrugën e saj të veçantë të zhvillimit dhe sistemin shoqëror. Ne e respektojmë plotësisht të gjithë këtë. Ndërkohë, rruga e socializmit me karakteristika kineze është gjetur nën drejtimin e teorisë së socializmit shkencor dhe i ka rrënjët në traditën e qytetërimit kinez me një histori të pandërprerë prej më shumë se 5000 vjeçare. Ne jemi krenarë për zgjedhjen tonë, ashtu si ju jeni krenarë për tuajën. Rrugët tona janë të ndryshme, por të dyja janë zgjedhje e bërë nga popujt tanë, dhe të dyja çojnë në realizimin e vlerave të përbashkëta të njerëzimit. Ato duhet të respektohen të dyja.

Bashkëjetesa paqësore është një normë bazë për marrëdhëniet ndërkombëtare dhe është edhe më shumë një bazë që Kina dhe ShBA-ja duhet të mbajnë si dy vende kryesore. Është e gabuar të shikosh Kinën, e cila është e përkushtuar ndaj zhvillimit paqësor, si një kërcënim dhe kështu të luash një lojë “me shumën zero” kundër saj. Kina kurrë nuk vë baste për dështimin e Shteteve të Bashkuara dhe kurrë nuk ndërhyn në punët e saj të brendshme. Kina nuk ka ndërmend të sfidojë Shtetet e Bashkuara apo ta rrëzojë atë. Në vend të tyre, ne do të jemi të lumtur të shohim një ShBA të sigurt, të hapur, gjithnjë në rritje dhe të begatë. Po kështu, ShBA-ja nuk duhet të verë bast për dështimin e Kinës, apo të ndërhyjnë në punët e brendshme të saj. Në vend të tyre, ajo duhet të mirëpresë një Kinë paqësore, të qëndrueshme dhe të begatë.

Bashkëpunimi me leverdi të ndërsjellë është prirje e kohës dhe është gjithashtu një temë e  marrëdhënieve Kinë-ShBA. Kina po ndjek zhvillimin me cilësi të lartë dhe Shtetet e Bashkuara po rigjallërojnë ekonominë. Ka shumë hapësirë për bashkëpunimin tonë dhe ne jemi plotësisht në gjendje të ndihmojmë njëri-tjetrin të ketë sukses dhe të arrijmë rezultate të favorshme.

Nisma Një brez, një rrugë, si dhe Nisma e Zhvillimit Global (GDI), Nisma e Sigurisë Globale (GSI), Nisma e Qytetërimit Global (GCI) të propozuara nga Kina janë të hapura për të gjitha vendet në çdo kohë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara. Kina është gjithashtu e gatshme të marrë pjesë në iniciativat e bashkëpunimit shumëpalësh të propozuara nga ShBA-ja. Sot në mëngjes, Presidenti Biden dhe unë ramë dakord të promovojmë dialogun dhe bashkëpunimin, në frymën e respektit të ndërsjellë, në fusha duke përfshirë diplomacinë, ekonominë dhe tregtinë, shkëmbimin e njerëzve, arsimin, shkencën dhe teknologjinë, bujqësinë, ushtrinë, zbatimin e ligjit, dhe inteligjencës artificiale. Ne ramë dakord që listën e bashkëpunimit ta bëjmë më të gjatë dhe sferën e bashkëpunimit më të madhe. Dëshiroj t'ju bëj të ditur se Kina simpatizon thellësisht popullin amerikan, veçanërisht të rinjtë, për vuajtjet që Fentanyl u ka shkaktuar atyre. Presidenti Biden dhe unë kemi rënë dakord të krijojmë një grup pune për luftën kundër narkotikëve për të çuar më tej bashkëpunimin tonë dhe për të ndihmuar ShBA-në të trajtojnë abuzimin me drogën. Gjithashtu dua të njoftoj këtu se për të rritur shkëmbimet midis popujve tanë, veçanërisht midis të rinjve, Kina është e gatshme të ftojë 50,000 të rinj amerikanë në Kinë në programe shkëmbimi dhe studimi në pesë vitet e ardhshme.

Ditët e fundit, tre pandat në kopshtin zoologjik kombëtar Smithsonian në Uashington janë kthyer në Kinë. Më thanë se shumë amerikanë, veçanërisht fëmijët, me të vërtetë hezitonin t'u thonin lamtumirë pandave dhe shkuan në kopshtin zoologjik për t'i larguar. Mësova gjithashtu se kopshti zoologjik i San Diegos dhe kalifornianët mezi presin të mirëpresin pandat. Pandat kanë qenë prej kohësh të dërguarat e miqësisë midis popujve kinezë dhe amerikanë. Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë bashkëpunimin tonë me ShBA-në për mbrojtjen e pandave dhe të bëjmë çmos për të përmbushur dëshirat e kalifornianëve në mënyrë që të thellojmë lidhjet miqësore midis dy popujve tanë.

Zonja dhe zoterinj, miq,

Kina është vendi më i madh në zhvillim në botë. Kinezët kanë dëshirë për punë, jetë më të mirë dhe arsimim më cilësor për fëmijët e tyre. Kjo është ajo që 1.4 miliardë kinezët e kanë për zemër. Partia Komuniste e Kinës (PKK) është e përkushtuar të punojë për të plotësuar pritshmërinë e popullit tonë për një jetë më të mirë, i cili është qëllimi dhe objektivi ynë. Kjo do të thotë se ne duhet të punojmë shumë për të siguruar mbështetjen e tyre. Falë një shekulli kërkimi dhe lufte, ne kemi gjetur rrugën e zhvillimit që na përshtatet. Tani po përparojmë drejt rilindjes së kombit kinez në të gjitha anët nëpërmjet modernizimit kinez.

Ne jemi të përkushtuar ndaj realizimit të modernizimit për të gjithë kinezët. Një popullsi e madhe është realiteti themelor i Kinës. Arritjet tona, sado të mëdha, do të ishin shumë të vogla nëse ndaheshin me 1.4 miliardë. Por një problem, sado i vogël, do të ishte i madh kur të shumëzohej me 1.4 miliardë. Kjo është një sfidë unike për një vend me përmasat tona. Ndërkohë, i madh do të thotë edhe forcë. Udhëheqja e PKK-së, sistemi i socializmit me karakteristika kineze, mbështetja e popullit janë epërsitë tona më të forta. Kina është një ekonomi dhe një treg super i madh. Jo shumë kohë më parë u mbajt Ekspozita e gjashtë Ndërkombëtare e Importit e Kinë, duke tërhequr mbi 3,400 ekspozues biznesi nga 128 vende, përfshirë ShBA-në. Zona e demonstrimit e kompanive amerikane ka qenë më e madhja për gjashtë vjet radhazi në këtë aktivitet. Modernizimi për 1.4 miliardë kinezë është një mundësi e madhe që Kina i ofron botës.

Ne jemi të përkushtuar për lulëzimin për të gjithë me aspiratën të ofrojmë një jetë më të mirë për çdo banor kinez. Zhdukja e varfërisë është ëndrra mijëravjeçare e kombit kinez dhe lulëzimi për të gjithë është dëshira e të gjithë kinezëve. Para se të mbushja 16 vjeç, isha në një fshat në provincën Shaanxi të Kinës Veriore, ku jetoja dhe punoja bashkë me banorët vendorë. Mësova nga afër atje për shqetësimet dhe nevojat e tyre reale. Tani prej gjysmë shekulli, ndihem gjithmonë i sigurt dhe i fortë kur rri me popullin. T'i shërbej popullit dhe të përmbush pritshmëritë e tyre është angazhimi im i përjetshëm. Kur u bëra sekretar i përgjithshëm i Komitetit Qendror të PKK-ut dhe president i Republikës Popullore të Kinës, 100 milionë njerëz jetonin ende nën kufirin e varfërisë të vendosur nga Kombet e Bashkuara. Falë përpjekjeve këmbëngulëse tetëvjeçare, ne i nxorëm të gjithë nga skamja. Ne e realizuam objektivin e pakësimit të varfërisë të Agjendës 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm 10 vjet përpara afatit. Në këtë proces, mbi 1800 anëtarë të PKK-së humbën jetën në krye të detyrës.

Qëllimi ynë nuk është të kemi vetëm disa njerëz të pasur, por të realizojmë lulëzim të përbashkët për të gjithë. Punësimi, arsimimi, shërbimet mjekësore, kujdesi për fëmijët, kujdesi për të moshuarit, strehimi, mjedisi etj., janë çështje reale të rëndësishme për jetën e përditshme të banorëve. Ata po integrohen në mënyrë të qëndrueshme në planet tona të nivelit të lartë për zhvillimin kombëtar, duke rritur kështu gjithnjë ndjenjën e përmbushjes, lumturisë dhe sigurisë së popullit tonë. Ne do të vazhdojmë të promovojmë zhvillim me cilësi të lartë dhe të ofrojmë përfitimet e modernizimit për të gjithë. Ky është misioni themelues i PKK-së dhe zotimi që i kemi bërë popullit. Me siguri do të realizohet me mbështetjen e popullit.

Ne jemi të përkushtuar për një zhvillim të plotë për të arritur përparim material dhe kulturor-etik për njerëzit. Paraardhësit tanë vunë re se "Kur njerëzit janë të ushqyer mirë dhe të veshur mirë, ata do të kenë një ndjenjë të mprehtë për nder dhe turp". Mungesa materiale nuk është socializëm, as varfërëria kulturoro-etike. Modernizimi kinez është i përqendruar te njerëzit. Një synim i rëndësishëm i modernizimit kinez është vazhdimi i rritjes së fuqisë ekonomike të vendit dhe përmirësimi i standardeve të jetesës së njerëzve, dhe në të njëjtën kohë, pasurimi i jetës kulturore të njerëzve, rritja e nivelit të civilizimit në të gjithë shoqërinë dhe promovimi i zhvillimit të plotë të njeriut. Qëllimi i Nismës së Qytetërimit Global që propozova është të nxisë komunitetin ndërkombëtar të trajtojë çekuilibrin midis përparimit material dhe kulturor dhe së bashku të promovojmë përparim të vazhdueshëm të qytetërimit njerëzor.

Ne jemi të përkushtuar ndaj zhvillimit të qëndrueshëm për të arritur harmoninë midis njeriut dhe natyrës. Besimi se njerëzit janë një pjesë integrale e natyrës dhe duhet të ndjekim ligjin e natyrës është një tipar dallues i kulturës tradicionale kineze. Ne jetojmë në të njëjtin fshat global dhe ndoshta nuk do të gjejmë një planet tjetër të banueshëm gjatë jetës sonë. Siç thuhet në anglisht, "Ne nuk e trashëgojmë Tokën nga paraardhësit tanë, ne e huazojmë atë nga fëmijët tanë". Kur isha Guvernator i provincës Fujian në vitin 2002, bëra thirrje për ta kthyer Fujian në provincën e parë ekologjike në Kinë. Më vonë, kur punova në provincën Zhejiang në vitin 2005, thashë se ujërat e pastër dhe malet e gjelbërta janë po aq të vlefshme sa ari dhe argjendi. Sot, kjo pikëpamje është bërë një konsensus i të gjithë popullit kinez. Kina tani ka gati gjysmën e kapacitetit të instaluar fotovoltaik në botë. Mbi gjysma e automjeteve me energji të reja në botë qarkullojnë në rrugët e Kinës dhe Kina kontribuon me një të katërtën e rritjes së sipërfaqes së pyllëzimit në botë. Ne do të përpiqemi të realizojmë arritjen e kulmit të lëshimit të dioksidit të karbonit përpara fundit të vitit 2030 dhe të arrijmë neutralitetin e karbonit përpara vitit 2060. Ne e kemi bërë zotimin dhe do ta respektojmë atë.

Ne jemi të përkushtuar ndaj zhvillimit paqësor për të ndërtuar një komunitet me fate të përbashkëta për njerëzimin. Paqja, miqësia dhe harmonia janë vlera të ngulitura në qytetërimin kinez. Agresioni dhe ekspansioni nuk janë në gjenet tona. Populli kinez ka kujtime të hidhura dhe të thella nga trazirat dhe vuajtjet në kohët moderne, që u shkaktuan nga agresioni dhe ekspansioni. Unë shpesh them se ajo që populli kinez kundërshton është lufta, ajo që ata duan është qëndrueshmëria dhe ajo që  kërkojmë është paqja e qëndrueshme botërore. Rilindja e kombit kinez nuk mund të arrihet pa një mjedis ndërkombëtar paqësor dhe të qëndrueshëm. Në ndjekjen e modernizimit, ne kurrë nuk do të kthehemi në rrugën e luftës, kolonizimit, shfrytëzimit apo detyrimit.

Në më shumë se 70 vite të fundit që nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës, pala kineze nuk ka provokuar asnjë konflikt apo luftë, nuk ka pushtuar asnjë centimetër tokë të huaj. Kina është i vetmi vend i madh që ka shkruar zhvillimin paqësor në Kushtetutën e vendit dhe në kartën e partisë qeverisëse, duke e bërë kështu zhvillimin paqësor një angazhim të të gjithë kombit. Ajo përfiton dhe mbron rendin aktual ndërkombëtar. Ne mbetemi të vendosur në ruajtjen e sistemit ndërkombëtar me OKB-në në qendër, rendin ndërkombëtar të mbështetur nga e drejta ndërkombëtare dhe normat bazë që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare të bazuara mbi qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së. Çfarëdo faze zhvillimi që mund të arrijë, Kina nuk do të ndjekë kurrë hegjemoninë apo zgjerimin dhe kurrë nuk do të imponojë vullnetin e saj mbi të tjerët. Kina nuk kërkon sfera ndikimi dhe nuk do të nisë një luftë “të ftohtë” ose një luftë “të nxehtë” me këdo. Kina do të mbetet e përkushtuar ndaj dialogut dhe do të kundërshtojë konfrontimin dhe do të ndërtojë partneritete në vend të aleancave. Ajo do të vazhdojë të ndjekë një strategji të hapjes me leverdi të ndërsjellë. Modernizimi që ne po ndjekim nuk është vetëm për Kinën. Ne jemi të gatshëm të punojmë me të gjitha vendet për të çuar përpara modernizimin global që paraqet zhvillim paqësor, bashkëpunim me leverdi të  ndërsjellë dhe lulëzim të përbashkët, dhe për të ndërtuar një komunitet me fate të përbashkëta të njerëzimit.

Zonja dhe zoterinj, miq,

Kalimi i kohës është si një lumë i vrullshëm - shumë janë larë, por më të vlefshmit qëndrojnë. Pavarësisht se si evoluon gjendja ndërkombëtare, prirja historike e bashkëjetesës paqësore midis Kinës dhe ShBA-së nuk do të ndryshojë. Dëshira përfundimtare e dy popujve tanë për shkëmbime dhe bashkëpunim nuk do të ndryshojë. Pritshmëritë e gjithë botës për një rritje të qëndrueshme të marrëdhënieve Kinë-ShBA nuk do të ndryshojnë. Që çdo kauzë e madhe të ketë sukses, ajo duhet të gjejë përkrahjen e njerëzve, të marrë forcë nga njerëzit dhe të realizohet nga njerëzit. Miqësia Kinë-ShBA është një kauzë e tillë. Le të bashkojmë popujt kinezë dhe amerikanë në një forcë të madhe për të rinovuar miqësinë Kinë-ShBA, për të çuar përpara marrëdhëniet Kinë-ShBA, dhe për të dhënë një kontribut edhe më të madh për paqen dhe zhvillimin botëror!