Të dashuruar në jetë dhe me punën, italianët performojnë në Shfaqjen Ajrore në Kinë
2023-11-07 12:04:22


Foto nga ChinaDaily

Në Shfaqjen Ajrore “Nanchang 2023”, ekipi nga Italia i ofroi audiencës një performancë të mrekullueshme aerobatike. Të shoqëruar me muzikë të gëzueshme, katër avionë fluturuan rreth qiellit, duke lëshuar nga pas shtëllunga tymi me ngjyrë jeshile, të bardhë dhe të kuqe.

Konferenca e Industrisë së Aviacionit të Kinës 2023 dhe Shfaqja Ajrore Nanchang u mbajtën në provincën Jiangxi në fund të tetorit.

Gjashtë ekipe që përfaqësonin nivelin më të lartë të performancës aerobatike nga brenda dhe jashtë vendit shfaqën me radhë aftësitë e tyre. Para audiencës performuan dy ekipe kineze të aerobatit, britanikët “AeroSuperBatics Wingwalkers”, “Airborne Pyrotechnics” dhe “Global Stars”, si dhe Ekipi i Pionierëve nga Italia.

Corrado Rusalen, drejtuesi i Ekipit të Pionierëve, mbërriti në Nanchang gati një javë përpara eventit për të bërë disa trajnime intensive, për t'u njohur me vendin dhe për të koordinuar me departamente të ndryshme.

Avioni i përdorur në shfaqje ishte çmontuar për transport në Nanchang me anije me kontejnerë, kështu që ai mbërriti më herët për të filluar procesin e rimontimit.

Për Rusalen ishte hera e gjashtë që performonte në Kinë dhe ai e adhuron këtë përvojë.

“Të vish përsëri në Kinë është si të takosh miq të vjetër. Kur fluturojmë me një aeroplan lart në qiell, është njësoj si të përqafojmë miqtë tanë”,- tha ai.

Që nga themelimi i Ekipit Pionier në vitin 2005, ai ka performuar në më shumë se 20 vende, duke përfshirë Japoninë, Spanjën dhe Francën, me një total prej mbi 300 shfaqjesh.

Këtë vit, Rusalen mori pjesë në spektakël me gruan e tij, Silvia Rappo, e cila është edhe pilotja më e re në ekip.

“Ajo fluturon në pozicionin numër dy dhe nuk është e zakonshme të gjesh ekipe me një grua në formacionin e fluturimit. Ajo është gruaja ime në jetën e përditshme dhe krahu im i majtë gjatë fluturimit”,- tha ai me krenari.

Rusalen tha se ai u takua për herë të parë me Rappon kur ajo u paraqit në kompaninë ku ai punonte për të blerë një aeroplan për përdorim personal. Ata ranë në dashuri dhe tani ndajnë jetën e tyre si kolegë dhe bashkëshortë. “Aerobatika ishte si Kupidi për mua, pasi gjeta dashurinë e jetës”,- tha ai.

Gjatë ditës, Ekipi i Pionierëve bëri modele shumëngjyrëshe në qiell me shtëllunga tymi. Në perëndim të diellit, skuadra vendosi bomba flash dhe fishekzjarre për ta bërë shfaqjen më spektakolare.

Performanca e tyre këtë vit nxiti brohoritje dhe duartrokitje nga turma. Në shfaqje, Rusalen ishte gjithashtu i lumtur që u ribashkua me ekipet e fluturimit nga vendet e tjera. Ai tha se ardhja në Kinë për të performuar i ka dhënë mundësinë të miqësohet me më shumë pilotë nga vende të tjera.

“Kemi kontaktuar edhe kur nuk performojmë në një shfaqje dhe dërgojmë mesazhe dhe bashkëpunojmë me njëri-tjetrin”, tha ai.

Rusalen dhe Rappo synojnë të vazhdojnë të japin shfaqje ajrore në mbarë botën. “Ne do të vazhdojmë të fluturojmë në maksimumin e aftësive tona, në mënyrë që më shumë njerëz të mund të përjetojnë sharmin e shfaqjeve aerobatike”,- tha Rappo.