Nevoja urgjente për t'i dhënë fund konfliktit
2023-10-11 15:39:36

Situata e tensionuar midis Izraelit dhe Palestinës është në fokus të të gjitha mediave ndërkombëtare. Sulmi masiv i Hamasit ndaj Izraelit të shtunën, me pasojë mijëra të vdekur, të plagosur, pengje e dëme materiale nga të dyja palët, tashmë ia ka lënë vendin një lufte në terren. Reagime të shumta të personaliteteve botërore bëjnë thirrje për armëpushim dhe paqe, ndërkohë që qëndrimi i Kinës zyrtare si ndaj çdo lufte është për t’i dhënë fund konfliktit, për përmbajtje nga të dyja palët, për të parandaluar tmerret e luftës së armatosur.

CFP

CFP

CFP

CFP

Nevoja urgjente për t'i dhënë fund konfliktit

Me konfliktin vdekjeprurës Palestinë-Izrael në gjysmë shekulli që filloi me një sulm masiv të Hamasit ndaj Izraelit të shtunën gjakderdhja, numri në rritje i viktimave dhe dëmet ekonomike nga të dyja palët zbulojnë tmerret e luftës.

Prandaj është e domosdoshme që të dyja palët të ushtrojnë përmbajtje për të parandaluar viktima të tjera. Për këtë, megjithatë, komuniteti ndërkombëtar duhet të luajë një rol të paanshëm dhe të bindë të dyja palët që të shpallin një armëpushim, ndërkohë që rritin përpjekjet për të adresuar konfliktin duke ringjallur procesin e paqes në Lindjen e Mesme, në mënyrë që rrethi vicioz i sulmeve të mbarojnë një herë e përgjithmonë.

Sulmi i Hamasit përkoi me festën hebraike të Simchat Torah dhe solli kujtimet e luftës së vitit 1973 e cila filloi me një sulm të befasishëm në Yom Kippur.

Në sipërfaqe, grupi militant Hamas i cili sundon Rripin e Gazës filloi konfliktin e vazhdueshëm duke nisur një sulm të papritur dhe të shumëanshëm ndaj objektivave izraelitë në një shkallë të paprecedentë të shtunën në mëngjes. Luftëtarët e Hamasit madje thyen murin kufitar dhe hynë në territorin izraelit për të shkaktuar kaos në pjesët jugore dhe qendrore të vendit dhe morën disa "pengje lufte" izraelitë.

CFP

CFP

Fakti është se palestinezët, si në Bregun Perëndimor ashtu edhe në Rripin e Gazës, janë të dëshpëruar pasi një numër në rritje i familjeve palestineze janë dëbuar me forcë nga shtëpitë e tyre ndërsa Izraeli vazhdon të zgjerojë territoret e pushtuara. Për të mos përmendur numrin e palestinezëve, militantë dhe civilë, të vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar është më i larti në dy dekada.

Fakti që Izraeli, i cili ka një aparat të fortë inteligjence dhe një kufi të ruajtur nga afër me Gazën, u kap i pavetëdijshëm dhe i pambrojtur ndaj valës së parë të sulmeve të shtunën, ka habitur shumë vëzhgues. Por kundërofensiva masive e Izraelit që ka nisur ndaj qindra objektivave në Gaza ka rezultuar në viktima të rënda nga pala palestineze.

Duke qenë se Hamasi nuk mund të krahasohet me fuqinë ushtarake izraelite, viktimat e afërta të civilëve në Gaza në vazhdën e hakmarrjes izraelite duhet të ngjallin shqetësim global pasi më shumë se 2 milionë palestinezë jetojnë në atë që njihet si brezi i tokës me popullsi më të dendur në botë.

CFP

CFP

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar tashmë se vendi i tij është "në gjendje lufte" dhe u zotua të reduktojë në "rrënoja" strehimoret e Hamasit në Gaza. Ndërsa vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, kanë hedhur peshën e tyre pas Izraelit, zemërimi izraelit mund ta kthejë Gazën në një ferr.

Nevoja e kohës është të parandalohet çdo përshkallëzim i konfliktit. Meqenëse procesi aktual i paqes në Lindjen e Mesme duket i paqëndrueshëm, duke pasur parasysh konfliktet e përsëritura, e vetmja mënyrë për të zgjidhur krizën izraelito-palestineze është që bashkësia ndërkombëtare të bashkohet dhe të krijojë një shtet të pavarur të Palestinës.

CFP

CFP