“Sanremo giovani” nis turin me Shqipërinë
2023-09-29 17:21:46

(Foto nga instagrami)

(Foto nga instagrami)

Foto nga instagrami

Foto nga instagrami

Turi i ‘Sanremo giovani’ nisi më 22 shtator në Tiranë. Me pjesëmarrjen e katër finalistëve të ngjarjes më të madhe muzikore italiane, të cilët  interpretuan këngët e tyre, por edhe hitet historike të muzikës italiane. Me Çibukajn, MC Kresha dhe Lyrical Son, u dëgjua dhe kënga shqipe.

Muzikanti italian Maurizo Filardo u shpreh për mediat:

“Mikpritja këtu është fantastike! E di që ju pëlqen shumë muzika italiane, kështu që ndihemi shumë të lumtur që jemi këtu për të performuar!”  është shprehur drejtori artistik i ‘Sanremo Giovani Tour’, muzikanti Maurizo Filardo, i cili është kompozitor, drejtor orkestre, por edhe ka kompozuar kolona zanore të filmave të njohur si “ Perfetti sconosciuti’.

Koncerti mbahet për të dytën herë në kryeqytet, e disa prej tyre, njësoj si drejtori artistik Maurizo Filardo, rikthehen në kryeqytetin tonë, pas 'Sanremo-s' së vitit të kaluar.

Sanremo është emblema e muzikës italiane, prej aty kanë kaluar emrat më të mëdhenj Ndaj, ajo skenë mbetet unike dhe një eksperiencë mjaft e bukur për të gjithë artistët pjesëmarrës në këtë koncert. Sanremo është një nga skenat që synon çdo artist i huaj apo shqiptar, dhe nëse e prek atë skenë atëherë kjo është një arritje shumë e madhe drejt karrierës artistike të artistit.

Anna Oxa në Sanremo  (Foto nga youtube)

Anna Oxa në Sanremo  (Foto nga youtube)

Artistët italianë e kanë kuptuar lidhjen e fortë që populli shqiptar ka me muzikën e tyre, e veçanërisht me Sanremon, duke i shoqëruar hitet e tyre.

Ambasada Italiane dhe Instituti Italian i Kulturës e organizojnë këtë event, edhe në emër të miqësisë së dy vendeve dhe shkëmbimit kulturor, duke nisur me vendin më të dashur për muzikën italiane, Shqipërinë.

Sanremo Giovani u mbajt në Tiranë fundjavën e kaluar. Ky është një projekt muzikor i cili udhëton në mbarë botën, por datën e parë të turit për vitin 2023,  zgjodhi Tiranën. Në këtë koncert morën pjesë këngëtarë të rinj italianë, të cilët udhëhiqeshin nga kompozitori dhe dirigjenti i Festivalit të Sanremos, Maurizio Filardo.  Artistët italianë që performuan në këtë festival ishin Martina Beltrami, Maninni, FIAT131, Noor, gjithashtu në këtë koncert përshëndetën me këngët e tyre edhe artistët e mirënjohur shqiptarë  si MC Kresha, Lyrical Son, si dhe këngëtarja Marsela Çibukaj, e cila interpretoi dhe prezantoi njëkohësisht këtë aktivitet. Koncerti u mbajt për publikun kryeqytetas më 22 shtator 2023 në sheshin “Italia” dhe hyrja ishte e lirë për të gjithë adhuruesit e muzikës italiane. Ky aktivitet erdhi nën organizimin e Institutit Italian të Kulturës, Ambasadës italiane në Tiranë si dhe Bashkisë së Tiranës. Pas Tiranës Festivali “Sanremo Giovani” udhëtoi më datë 24 shtator drejt Prishtinës, për të zhvilluar koncertin vijues e për të vazhduar turin e tyre një javor të “Sanremo Giovani” me Beogradin dhe Sarajevën.

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro (Foto nga youtube)

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro (Foto nga youtube)

Janë të shumtë artistët të cilët e ëndërrojnë skenën e Sanremos, por ata shqiptarë që e kanë prekur dhe kanë interpretuar në të duke u bërë pjesë e historikut të këtij Festivali, janë  Anna Oxa, e cila në vitet 1989 ka fituar çmimin e parë në Sanremo  ne duet me Fausto Leali me këngën “Ti Lascero” si dhe në vitin 1999 ka fituar çmimin e parë në Sanremo me këngën “Senza pieta” si edhe Ermal Meta, shqiptari i cili në vitin 2018 bashkë me Fabrizion Moro fitoi çmimin e parë me këngën “Non mi avete fatto niente” dhe përfaqësoi Italinë në Festivalin Europian të Këngës. Gjithashtu edhe këngëtarja Elsa Lila e cila arriti deri në finale me pjesëmarrjen e saj në vitin 2003 me këngën “Valeria”, si edhe në vitin 2007 me këngën “Il senso della vita”

‘Sanremo Giovani’ është një konkurs muzikor italian i mbajtur në Sanremo që nga viti 1993. Këngëtarët e rinj marrin pjesë me synimin për t'u përzgjedhur  në mënyra të ndryshme nga viti në vit  për Festivalin e Sanremos të vitit pasues. Nga viti 1993 deri në vitin 1998, në vitet 2001,2022, si  dhe që nga viti 2015, zakonisht në nëntor ose dhjetor, konkursi u transmetua në televizion në Rai 1 dhe në radio (Rai Radio 1 ose Rai Radio 2), ndërsa në vitet e tjera u zëvendësua nga audicione private para jurisë së 50-70 këngëtarëve të përzgjedhur.

Sava Lena