Muzikali “Monte Cristo” starton sezonin e arteve skenike në Pekin
2023-09-19 10:56:39

foto nga

Baleti "Pranvera në Yangjialing", i interpretuar nga studentët e Akademisë së Vallëzimit të Pekinit/ foto nga China Daily

Versioni kinez i muzikalit, “Monte Cristo”, u vu në skenë në Qendrën e Arteve Performuese Tianqiao në Pekin më 9 shtator, duke nisur një sezon dy-mujor të arteve interpretuese në kryeqytet.

Si pjesë e programit të Forumit Kulturor të Pekinit, i cili u mbajt në kryeqytet të enjten dhe të premten, muzikali kinez tërhoqi një numër të madh ndjekësish, me gjashtë shfaqje nga 7 deri më 10 shtator.

Përshtatur nga muzika ruse e bazuar në romanin e mirënjohur francez, Konti i “Monte Kristos”, muzika kineze, bashkëprodhuar nga Drama dhe Opera e Vallëzimit të Pekinit, shfaq Ayanga, një nga aktorët muzikorë më të njohur në Kinë, i cili luan rolin kryesor të personazhit Edmond Dantes dhe aktorja kineze Lou Yixiao, duke luajtur rolin e heroinës Mercedes.

“Zhanri muzikor është një nga format më të njohura të artit në mesin e audiencës kineze, veçanërisht të rinjve”, thotë Dong Ning, zëvendësmenaxheri i përgjithshëm i Grupit të Performancës dhe Arteve të Pekinit, duke shtuar se pas shfaqjeve në Pekin, muzikali do të bëjë turne në mbarë vendin.

"Versioni kinez i muzikalit mbledh artistët më të mirë kinezë dhe ne jemi të ngazëllyer që hapim sezonin e arteve skenike në Pekin me këtë muzikal."

Opera Kunqu "Zonja Xu Mu", i interpretuar nga Teatri i Operas Kunqu Veriore / foto nga China Daily

Dong vëren se Ayanga është emëruar kreu i ekipit muzikor të Dramës dhe Operas së Vallëzimit të Pekinit dhe Monte Cristo është prodhimi i parë muzikor i kompanisë që nga fillimi i ekipit të saj muzikor në 2021.

Produksioni rus u prezantua si shfaqja përmbyllëse e Festivalit Muzikor Ndërkombëtar të Pranverës së Shangait në vitin 2012.

Muzikali kinez u shfaq premierë në Shangai në dhjetor dhe bëri turne në mbarë vendin me rreth 30 shfaqje.

Sezoni artistik i performancës në Pekin përmban gjashtë pjesë, sipas organizatorëve të Forumit Kulturor të Pekinit, duke përfshirë Departamentin e Publicitetit të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës dhe komitetin komunal të Partisë dhe  Bashkinë e Pekinit.

Gjatë veprimtarisë, 30 prodhime teatrale nga trupat e artit kinez do të vihen në skenë në teatrot në Pekin, duke përfshirë drama kërcimi, opera, muzikale, opera tradicionale kineze dhe koncerte.

Një shfaqje kineze, e titulluar “Nga Perëndimi në Lindje”, u shfaq premierë në Pekin të premten, me spektaklet që zgjatën deri të mërkurën. Me skenaristin veteran Zhang Heping dhe regjisorin Lang Kun, shfaqja kineze u prezantua në restorantin shekullor të Pekinit Dong Lai Shun.

Ayanga,që luan rolin kryesor të versionit kinez të muzikalit Konti i “Monte Kristos” / foto nga China Daily

Aktori kinez Liu Peiqi do të luajë rolin kryesor, Ding Deshan, i cili themeloi restorantin në vitin 1903. Historia e restorantit shtrihet që nga fillimi i tij deri në vitin 1949, kur u themelua Republika Popullore e Kinës. I themeluar nga Ding, një burrë nga Cangzhou, provinca Hebei, në vitin 1903, restoranti filloi nga një kabinë e vogël në tregun Dong'an, një zonë tregtare në rrugën plot zhurmë Wangfujing   dhe u bë i famshëm për tenxheret e tij të veçanta prej bakri, si dhe ushqimet e prera në feta të holla. Në historinë e tij 120-vjeçare, pasuritë e restorantit kanë pasqyruar ato të shoqërisë kineze. Tani, Dong Lai Shun ka më shumë se 150 degë në të gjithë vendin.

"Pekini është shndërruar në një qytet kozmopolit. Me historinë e tij të thellë dhe kulturën simpatike, shfaqja do të tërheqë një audiencë që dëshiron të shijojë Pekinin e vjetër," thotë Lang, i cili njihet për drejtimin e Festivalit vjetor të Pranverës të Televizionit Qendror të Kinës, një nga shfaqjet televizive më të ndjekura në vend.

“Ne duam të rikthejmë Pekinin e vjetër në çdo aspekt, si dialekti, tingujt e rrugës dhe ushqimi”, shton Lang.

Pikat e tjera kryesore do të përfshijnë Guo Feng, një prodhim origjinal i Kunqu Opera nga Teatri i Operas Kunqu Veriore që ndjek historinë e Zonjës Xu Mu, e cila ishte një heroinë patriotike dhe poetja e parë femër në historinë kineze dhe nën flamurin e kuq, një Quju. Ky është një prodhim operistik nga Trupa e Operës Quju të Pekinit, që  u përshtat nga romani me të njëjtin emër të shkrimtarit kinez Lao She (1899-1966).

Ndërsa Opera Kunqu konsiderohet si opera më e vjetër tradicionale kineze, me një histori prej rreth 600 vjetësh, që u rendit si një nga kryeveprat e trashëgimisë gojore dhe jomateriale të njerëzimit nga UNESCO, Quju është një operë tradicionale që besohet të jetë vetëm opera lokale në Pekin.

Organizatorët shpallën hapjen e sezonit të arteve në Qendrën e Arteve Performuese Tianqiao në Pekin / foto nga China Daily

Sezoni i arteve skenike do të sjellë gjithashtu 14 teatro më të vegjël në Pekin, pasi teatrot e vegjël janë bërë një shtëpi e re për artistët dhe vende të njohura për audiencën gjatë viteve të fundit. Shfaqjet do të vihen në skenë për t'i ofruar audiencës përvoja gjithëpërfshirëse teatrale.

Dhjetë produksione teatrale do të vihen në skenë në universitetet e Pekinit, duke lejuar studentët të shijojnë shfaqje artistike të stileve të ndryshme. Do të vihen në skenë edhe shfaqje nga studentë të universitetit, si Pranvera në Yangjialing, një kërcim poetik i bashkëprodhuar nga Qendra Kombëtare për Artet Performuese dhe Akademia e Vallëzimit të Pekinit. Studentët do të kenë gjithashtu mundësinë të bisedojnë me anëtarët krijues që qëndrojnë pas këtyre prodhimeve gjatë seancave pas çdo shfaqjeje.

Përveç shfaqjeve, sezoni i arteve interpretuese ofron gjithashtu transmetim në internet, duke lejuar më shumë njerëz të shijojnë prodhimet teatrale.

Sipas organizatorëve të eventit, strategjitë e çmimit të biletave janë nisur duke bashkëpunuar me platformat e biletave online, si Damai. Me qeverinë që ofron mbështetje financiare prej 14 milionë juanë (1.92 milionë dollarë), nga çmimet e ulëta të biletave pritet të përfitojnë rreth 600,000 shikues.