Frenimi i përparimit të inovacionit të Kinës, përpjekje e kotë
2023-09-18 10:37:21

foto nga Xinhua

Një punonjës i prezantoi një vizitoreje në Panairin e Lidhejs Globale të Teknilogjive pranë Forumit të Novacionit Pujiang 2023, që zhvillohet në Shangai më 10 shtator. Kjo platformë e lidhjes globale të teknologjive ka ofruar projektet me vlerë prej 305 miliardë dollarësh amerikanë/ foto nga Xinhua

Një smartphone i ri kinez u lançua në internet ndërsa Sekretarja e Tregtisë e SHBA-së Gina Raimondo vizitoi Kinën në fund të gushtit. Testimi nga Bloomberg News tregoi se Mate 60 Pro i Huawei-t është i aftë për shpejtësi celulare "në të njëjtin nivel me pajisjet 5G si iPhone-ët e fundit të Apple Inc.".

Megjithëse mbetet ende një hendek midis aftësive të Kinës për prodhimin e çipave dhe atyre më të avancuarve në botë, Kina po arrin objektivat e saj.

Një zhvillim i tillë duket se përmbush paralajmërimet nga prodhuesit e çipave amerikanë se sanksionet nuk do ta ndalonin Kinën, por do ta nxisnin atë të dyfishonte përpjekjet për të gjetur alternativa ndaj teknologjisë amerikane.

Me kalimin e viteve, Uashingtoni ka penguar aksesin e Kinës në teknologjinë më të avancuar. Për këtë qëllim u publikua një dokument proteksionist me mijëra faqe me  akuza të pabaza, me titull "Kina duke vjedhur pronën intelektuale" dhe kufizimi i investimeve të SHBA-së në sektorët e teknologjisë së lartë të Kinës ishin ndër lëvizjet e fundit të rrezikshme.

Nëse ka ndonjë vlefshmëri në këto përpjekje për të sfiduar rregullat, ato vetëm dëshmojnë se inovacioni po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm në botën e sotme. Për Kinën, inovacioni është parësor dhe qendra në sigurimin e zhvillimit të saj të qëndrueshëm.

Kina është përpjekur shumë në këtë drejtim. Të dhënat zyrtare tregojnë se shpenzimet e Kinës për kërkimin dhe zhvillimin arritën në 427.5 miliardë dollarë amerikanë në vitin 2022, 10.4 për qind më shumë nga viti në vit, një rritje dyshifrore e parë çdo vit që nga viti 2016.

Vendi, aktualisht si tregu më i madh i automjeteve elektrike (EV) në botë, po përqafon një bum EV. Eksportet e përgjithshme të EV-ve, litiumit dhe baterive diellore të Kinës, në gjysmën e parë të vitit, u rritën me 61.6 për qind krahasuar me një vit më parë.

Inteligjenca artificiale po fiton gjithashtu terren më të madh. Katër firma kineze të teknologjisë duke përfshirë Baidu Inc dhe SenseTime Group sapo debutuan chatbot-et e tyre të AI për publikun, ndërsa qeveria i dha dritën jeshile produkteve të AI për të zgjeruar përdorimin e tyre.

Ngacmimi ekonomik dhe bllokadat teknologjike, në fakt, kanë përshpejtuar inovacionin e Kinës. Përkundrejt nevojës kritike për vetë-mjaftueshmëri teknologjike, siç tha New York Times në një artikull të muajit  korrik, "nëse ndonjë vend mund ta kapërcejë një sfidë të tillë, ka të ngjarë të jetë Kina".

Pavarësisht ecjes përpara të Kinës, tentakulat e shtypjes së teknologjisë së SHBA-së po përhapen edhe më gjerë. Uashingtoni është përpjekur të krijojë klika të tilla ekskluzive si "CHIP4" dhe "Këshilli i Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE", duke tërhequr aleatët e tij nën maskën e "bashkëpunimit të sigurisë".

Në vazhdën e manovrave të tilla që do të përhapen dhe do të rrezikojnë bashkëpunimin global teknologjik.

Afrika e Jugut tha muajin e kaluar se nuk do t'i nënshtrohej presionit të Shteteve të Bashkuara dhe do të ndalonte përdorimin e pajisjeve të komunikimit të rrjetit të Huawei.

Mes dyshimeve midis politikëbërësve amerikanë për zgjatjen e marrëdhënieve Kinë-SHBA. Marrëveshja për Bashkëpunimin në Shkencë dhe Teknologji, dy profesorë të Stanford-it i dërguan një letër të hapur Shtëpisë së Bardhë duke kërkuar rinovim. Mbi 1000 shkencëtarë amerikanë nënshkruan letrën brenda një jave.

Përparimi i Kinës nuk është falsifikuar pas dyerve të mbyllura. Deri tani ajo ka krijuar bashkëpunim teknologjik me më shumë se 160 vende dhe rajone. Rreth 200 organizata ndërkombëtare dhe mekanizma shumëpalëshe kanë Kinën si anëtare të tyre.

foto nga Xinhua

Pjesëmarrësit në Samitin e "Huawei"-t mbi Cloud në Arabinë Saudite 2023 në Riad më 4 shtator 2023. Gjiganti kinez i telekomunikacionit "Huawei" shpalli hapjen e një qendre të të dhënave cloud në Riad, si pjesë e përpjekjeve të tij për zgjerimin e shërbimeve të internetit në Lindjen e Mesme/ foto nga Xinhua

Indeksi i fundit i Natyrës 2023 tregon se autorët kinezë janë një pjesë e rëndësishme e kërkimit të shkencës natyrore në vitin 2022. Për herë të parë, Kina u rendit në krye në pjesën e punimeve të botuara në revista me cilësi të lartë, duke kaluar Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë që rrit aftësitë e saj të pavarura K&Zh, Kina i lejon botës të ndajë përparimin e saj teknologjik. Kjo është një dëshmi e fuqishme e ndjekjes së saj drejt globalizimit dhe ekonomisë së hapur, të cilat, vëren Diplomacia Moderne, kanë qenë dy faktorët kryesorë në përparimin njerëzor gjatë dekadave të fundit.

Është e vërtetë që Kina dikur ishte "fabrika botërore", por ndërsa vëzhguesit në Perëndim e shohin përparimin e Huawei-t dhe rrjedhimisht përparimin e Kinës "më të mirë se sa pritej", vendi është në rrugën e tij për t'u bërë një qendër globale për inovacione të hapura.

Ndërsa "fabrika e botës" kthehet në një qendër inovacioni, "Kina e ardhshme është (ende) Kina," tha  presidenti i McKinsey China, Joe Ngai.