Rusia: Ukraina godet me raketa portin e anijeve në Sevastopol
2023-09-14 21:36:05

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Ukraina sulmoi me raketa një port strategjik në Krimenë e aneksuar nga Rusia të mërkurën, duke plagosur 24 vetë, thanë autoritet ruse. Sipas zyrtarëve rusë, dy anije që po riparoheshin në port u shkatërruan si pasojë e sulmit.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se Ukraina vuri në shënjestër qendrën e riparimit të anijeve me 10 raketa dhe tre anije pa njerëz në bord dhe se forcat ruse të mbrojtjes ajrore shkatërruan 7 raketa dhe tre anijet e telekomanduara. Porti shërben si një bazë kryesore e flotës ruse të Detit të Zi.

Ndërkohë, zyra e Presidentit të Ukrainës tha se si pasojë e sulmeve ruse në mbarë vendin u vranë të paktën tre vetë dhe u plagosën 14 të tjerë. Në shënjestër të këtyre sulmeve ishte porti dhe infrastruktura civile në pjesën jugore të qytetit të Odesës, ku ndodhet qendra e eksportit të grurit në lumin e Danubit.