Flota e 45-të detare e Kinës niset për misionin e shoqërimit në Gjirin e Adenit
2023-09-13 17:12:22

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Flota e 45-të e Marinës së Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës (PLA) u nis të martën nga një port ushtarak në qytetin bregdetar Qingdao, në provincën Shandong të Kinës lindore, për të marrë përsipër një mision shoqërimi nga flota e 44-t detare në Gjirin e Adenit dhe në ujërat e Somalisë, shkruan “Xinhua”.

Flota e 45-të përbëhet kryesisht nga trupa dhe pajisje detare nga Komanda e Teatrit Verior të PLA-së, duke përfshirë shkatërruesin e raketave të drejtuar “Urumqi”, fregatën e raketave “Linyi”, anijen e plotë të rimbushjes “Dongpinghu”, dhjetëra personel të forcave speciale dhe dy helikopterë.

Në përgatitje për misionin, flota kreu analiza të përpikta dhe përmirësoi planet e saj për misionet e shoqërimit dhe rimbushjes.

Po ashtu u kryen trajnime për skenarë të tillë si shpëtimi i anijeve tregtare të rrëmbyera, luftimi i terroristëve dhe piratëve dhe përdorimi praktik i armëve. (Elona)