Kina do të vijojë ndihmën për Marokun pas tërmetit
2023-09-12 11:56:24

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Kina do të vazhdojë të ofrojë ndihmë për Marokun bazuar në nevojat e tij, për ta ndihmuar këtë vend të përballet me katastrofën e tërmetit, tha të hënën Ministria e Jashtme e Kinës.

Lëkundjet e forta të tokës në Marok të premten në mbrëmje shkaktuar së paku 2 122 të vrarë dhe  2 421 të plagosur, sipas përditësimit të fundit nga Ministria e Brendshme e Marokut të dielën.

Shoqëria e Kryqit të Kuq e Kinës njoftoi se do t'i japë Gjysmëhënës së Kuqe Marokiane 200 000 dollarë si ndihmë humanitare urgjente, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning në një konferencë të rregullt shtypi në Pekin.

Agjencia Kineze e Bashkëpunimit Ndërkombëtar për Zhvillim gjithashtu ka njoftuar se është e gatshme të ofrojë ndihmë humanitare urgjente në përputhje me nevojat e popullit marokian të prekur nga katastrofa, vuri në dukje Mao.

Nuk janë raportuar viktima kineze nga tërmeti.