Raporti: Markat kineze kryesojnë vlerën e 1 trilion dollarëve për të tretin vit radhazi
2023-09-10 16:43:49

foto nga CFP

foto nga CFP

Vlera e 100 markave kryesore kineze arriti në rreth 1 trilion dollarë amerikanë për të tretin vit radhazi këtë vit, sipas një raporti mbi 100 markat më të vlefshme kineze të “BrandZ 2023” të publikuar nga firma ndërkombëtare e kërkimit të tregut “Kantar”, citon “Xinhua”.

Vlera totale e 100 markave kryesore kineze ishte 1.01 trilionë dollarë këtë vit, thuhet në raport. “Tencent” kryeson me një vlerë marke prej rreth 144.11 miliardë dollarë. Gjiganti i internetit “Alibaba” dhe prodhuesi i pijeve “Kweichow Moutai” renditen në vendin e dytë dhe të tretë, duke regjistruar vlera të markës respektivisht prej 90.19 miliardë dollarë dhe 88.43 miliardë dollarë.

foto nga CFP

foto nga CFP

foto nga CFP

foto nga CFP

Markat e sektorit të pijeve alkoolike, veshjeve dhe makinave, me vlera totale prej 175.89 miliardë dollarësh kontribuan më së shumti në vlerën totale të 100 markave kineze.

Sipas raportit, sektori i veshjeve pati një rritje të lartë prej 327 për qind në bazë vjetore në vlerat e markave vitin e kaluar.

Vlera e markës është shumëzimi i vlerës financiare me kontributin e markës së secilës kompani që shfaqet në 100 vendet e para të renditjes. (Irma)