Blinken vizitë dyditore në Ukrainë, rikonfirmon mbështetjen e SHBA
2023-09-07 15:26:38

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Ukraina ka bërë përparim të rëndësishëm në kundërsulmin e saj ndaj forcave ruse, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken gjatë një vizite në Ukrainë, që duket se u la në hije, për shkak të sulmit rus në lindje të vendit. Si pasojë u vranë të paktën 17 persona.

Zoti Blinken, zyrtari i parë i lartë amerikan që vizitoi Kievin që nga fillimi i kundërofensivës në fillim të qershorit, pritet të shpallë një paketë të re ndihme për Ukrainën, me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë.

Vizita e papalajmëruar e Sekretarit Blinken kishte si qëllim të tregonte besim tek forcat ukrainase dhe të rikonfirmojë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara. Ai mbërriti disa orë pasi Rusia ndërmori një sulm me raketa ndaj kryeqytetit të Ukrainës dhe ndërsa ai takohej me udhëheqësit e vendit, Moska sulmoi qytetit lindor të Kostiantynivkas.