Dy të vrarë në Kiev nga sulmet ajrore ruse, ndërsa Moska akuzon Ukrainën për sulmin më të madh me dronë
2023-08-31 16:43:17

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Zyrtarët rusë akuzuan të mërkurën Ukrainën për atë që dukej të ishte sulmi më i madh me dronë gjatë natës në tokën ruse, që nga fillimi i luftës 18 muaj më parë. Forcat e Kremlinit gjithashtu goditën Kievin gjatë natës, siç thanë zyrtarët ukrainas me një "sulm masiv të i kombinuar", që vrau dy persona.

Sipas ministrisë ruse të Mbrojtjes, më shumë dronë u rrëzuan mbi rajonet Oryol, Bryansk, Ryazan dhe Kaluga, si dhe rajonin përreth kryeqytetit rus. Tre aeroportet kryesore të rajonit të Moskës, Sheremetyevo, Vnukovo dhe Domodedovo, pezulluan përkohësisht.

Autoritetet ukrainase thanë se Rusia ndërkohë përdori dronë dhe raketa në bombardimin më të madh të kryeqytetit të Ukrainës në disa muaj.