Erdogani së shpejti në Rusi për marrëveshjen për drithin
2023-08-30 14:52:22

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan do të vizitojë së shpejti Rusinë, për të diskutuar rreth rikthimit të mundshëm të marrëveshjes së OKB-së që lejonte eksportet e drithit ukrainas përmes Detit të Zi, tha të hënën një zëdhënës i partisë në pushtet AK.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan vjet një marrëveshje që zgjati deri muajin e kaluar, kur Moska u tërhoq. Ankaraja po përpiqet të bindë Rusinë që të ribëhet palë e marrëveshjes, që mundësoi eksportimin e dhjetëra milionë tonëve drithë nga portet e Odesas.