Uragani Idalia fuqizohet
2023-08-30 19:38:35

Foto nga VCG

Banorët e Floridës që jetojnë në zona bregdetare në rrezik, janë urdhëruar të largohen ndërsa uragani Idalia po forcohet në ujërat e ngrohta të Gjirit të Meksikës.

Ekspertët thonë se shirat e fuqishëm që pritet të shoqërojnë stuhinë do të jenë kërcënuese për jetën. Miliona banorë mund të preken nga uragani Idalia teksa ai vërshon drejt bregut.

Autoritetet kanë udhëruar evakuime në disa pjesë të Floridës. Po kështu pjesë të shtetit të Xhorxhias dhe Karolinës së Jugut, janë paralajmëruar mbi rrezikun e prekjes nga uragani.