Kompania kineze thyen rekordin kombëtar me copën më të madhe të tofut
2023-08-25 17:18:21

Foto nga VCG

Me një madhësi prej 8 metrash gjatësi, 8 metra gjerësi dhe 17 centimetra lartësi, copa më e madhe e tofut në Kinë u prodhua nga një kompani në Rajonin Autonom Ningxia Hui.

Zyrtarët nga “Shanghai China Records” deklaruan arritjen triumfuese gjatë sfidës së tofut të mbajtur në Festivalin e Turizmit të Kulturës Tofu në qytetin Qingtongxia të Ningxia, shkruan “Xinhua”.

Më shumë se 50 punëtorë të “Ningxia Xingdouyuan Bean Products Co., Ltd.” E bënë tofun duke përdorur afërsisht pesë tonë kokrra soje të cilësisë së lartë nga Kina verilindore.

Tofuja speciale u shpërnda falas për publikun, tha Zhang Baoping, drejtori i kompanisë.

Festivali i Turizmit Kulturor Qingtongxia Tofu tërhoqi më shumë se 30 kompani të prodhimit të sojës nga i gjithë vendi, duke promovuar së bashku zhvillimin me cilësi të lartë të industrisë së produkteve të saj. (Irma)