Zgjerohet lista e destinacioneve të udhëtimit jashtë shtetit
2023-08-14 10:51:46

Ministria e Kulturës dhe Turizmit tha në një njoftim se duke filluar nga e enjtja, agjencitë e udhëtimit dhe kompanitë e udhëtimit online mund të rifillojnë shërbimet e udhëtimit në grup në 78 destinacione. Ofruesi i shërbimeve të udhëtimit në internet, Trip.com Group, raportoi një rritje më shumë se njëzetfish të kërkesave për udhëtime të jashtme pas njoftimit, veçanërisht për festën njëjavore të Ditës Kombëtare në tetor.

Një grup turistësh që ndjekin udhërrëfyesin e tyre janë gati të nisen për në Tajlandë në Aeroportin Ndërkombëtar Pudong të Shangait në Shanghai të Kinës Lindore, 6 shkurt 2023.

Një grup turistësh që ndjekin udhërrëfyesin e tyre janë gati të nisen për në Tajlandë në Aeroportin Ndërkombëtar Pudong të Shangait në Shanghai të Kinës Lindore, 6 shkurt 2023./Xinhua

Kinë, Zgjerohet lista e destinacioneve të udhëtimit jashtë shtetit

Kina njoftoi të enjten rifillimin e turneve në grup në 78 vende të tjera, duke përfshirë destinacione të njohura si Japonia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Australia. Njoftimi çoi në një rritje të kërkesave të bëra për agjencitë e udhëtimit, të cilat shpejt shtuan opsione të reja udhëtimi në këto vende.

Ministria e Kulturës dhe Turizmit tha në një njoftim se duke filluar nga e enjtja, agjencitë e udhëtimit dhe kompanitë e udhëtimit online mund të rifillojnë shërbimet e udhëtimit në grup në 78 destinacione. Kina kishte rifilluar turnetë grupore në 60 vende në shkurt dhe mars.

Që nga rifillimi provë i udhëtimeve grupore për qytetarët kinezë, tregu i përgjithshëm i turizmit jashtë vendit ka mbetur i qëndrueshëm dhe i mirëorganizuar, duke luajtur një rol pozitiv në shkëmbimet dhe bashkëpunimin turistik, thuhet në njoftim.

Në vitin 2019, para goditjes së pandemisë, Kina kishte tregun më të madh të turizmit jashtë vendit në botë, me 169 milionë udhëtime të kryera atë vit, sipas Byrosë Kombëtare të Statistikave.

Me fluturimet ndërkombëtare të pasagjerëve që vazhdojnë të rifillojnë dhe më shumë kinezë janë të gatshëm të udhëtojnë jashtë shtetit, Kina ka vendosur të rifillojë turnetë jashtë grupit në më shumë vende, tha Ministria e Punëve të Jashtme në një deklaratë të enjten.

Deklarata këshilloi turistët që dalin të përgatiten shumë përpara udhëtimit të tyre dhe të qëndrojnë të sigurt dhe të shëndetshëm ndërsa udhëtojnë. Departamentet e interesuara qeveritare do t'u ofrojnë bizneseve në sektorin e turizmit udhëzimet e nevojshme, shtoi ai.

Ofruesi i shërbimeve të udhëtimit në internet, Trip.com Group, raportoi një rritje më shumë se njëzetfish të kërkesave për udhëtime të jashtme pas njoftimit, veçanërisht për festën njëjavore të Ditës Kombëtare në tetor.

Kompania, e nxitur nga njoftimi, prezantoi shpejt afro 1000 produkte të reja udhëtimi. Ndërsa ofertat e udhëtimeve në grupe të jashtme rriten, kostot pritet të ulen dhe çmimet ka të ngjarë të bëhen më të përballueshme, tha ai.

Numri i rezervimeve të turizmit jashtë vendit të bërë nga përdoruesit e Trip.com në territorin kinez u rrit me 44 për qind midis qershorit dhe korrikut. Destinacionet e njohura përfshijnë Tokio, Bangkok, Hong Kong dhe Makao.

Ndërkohë, numri i fluturimeve ndërkombëtare javore deri më tani këtë muaj është rikuperuar në më shumë se 50 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019 dhe çmimet e biletave kanë rënë me 80 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, tregojnë shifrat e Trip.com.

Të dhënat nga gjigandi i shërbimit sipas kërkesës Meituan treguan se numri i kërkimeve për akomodime hotelesh jashtë vendit u rrit mesatarisht shtatë herë pas njoftimit. Numri i kërkimeve në Meituan për hotele në Korenë e Jugut u rrit pesëmbëdhjetë herë dhe i njëjti për Japoninë u rrit dymbëdhjetëfish.

CFP

CFP

Lu Mengxi, kreu i institutit të kërkimit kulturor dhe të turizmit Meituan, tha se bazuar në popullaritetin e produkteve të udhëtimit jashtë vendit në platformë, interesi dhe gatishmëria për udhëtime jashtë vendit në mesin e kinezëve po rritet.

Politika e re do të çlirojë më tej potencialin e konsumit të turizmit dhe do të shtojë besim të ri në rimëkëmbjen ekonomike globale, tha ajo.

Sipas Akademisë së Turizmit të Kinës, udhëtarët nga kontinenti kinez kanë bërë 40.37 milionë udhëtime dalëse në gjysmën e parë të këtij viti, me 94 për qind të tyre që kanë vizituar destinacione aziatike si Tajlanda, Singapori, Malajzia dhe Vietnami.

Hong Kongu dhe Makao ishin destinacionet më të njohura të udhëtimeve jashtë shtetit gjatë kësaj periudhe, sipas akademisë.

Autor i artikullit Zou Shuo