Kina lëshon një satelit të ri
2023-08-14 17:52:50

CFP

CFP

Kina nisi një satelit të ri në hapësirë nga Qendra e Nisjes Satelitore Xichang në provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore, njofton “Xinhua”.

Sateliti, L-Sar4 01 u lëshua mëngjesin e të dielës nga një raketë “Long March-3B” dhe hyri me sukses në orbitën e planifikuar.

Sateliti do të përdoret kryesisht për të ofruar shërbime të informacionit në distancë.

Ky ishte misioni i 483-të i fluturimit i serisë “Long March Carrier Rocket”. (Fatosi)